מערכת העצבים הסימפתטית והפאראסימפתטית

ההתנהגות האנושית מורכבת מגורמים רבים נפשיים וגופניים, ישנם מספר מנגנונים העומדים בבסיס קבלת ההחלטות וההתנהגות האנושית ומעורבים כמעט בכל פעולה שאנו מבצעים.  .

מאחורי מנגנון  ההתנהגות האנושית שכוללות את הפעולות, המחשבות והרגשות ניתן למצוא תהליכים גופניים.ועיצביים שמרכיבים את התגובות שלנו. את התהליכים האלו ניתן למדוד על ידי חיישנים ביולוגיים. שיכולים לספק תובנות עמוקות יותר להבנת ההתנהגות האנושית .

ראשית, נסתכל על מערכת העצבים האנושית. מערכת העצבים מפוצלת למערכת העצבים המרכזית ולמערכת העצבים ההיקפית. מערכת העצבים המרכזית כוללת את המוח וחוט השדרה, ואילו מערכת העצבים ההיקפית מפוצלת למערכות העצבים הסומטיות והאוטונומיות.

מערכת העצבים הסומטית מערכת את תנועת שרירי השלד שלנו. מערכת העצבים האוטונומית – שכפי שהשם מרמז מעורבת במספר פונקציות רגולטוריות אוטומטיות בדרך כלל – מפוצלת עוד יותר למערכת העצבים הסימפתטית (SNS) ולמערכת העצבים הפאראסימפתטית (PNS).

מערכת העצבים האוטונומית

מערכת העצבים האוטונומית שולטת בתהליכי גוף ספציפיים, כמו זרימת דם, עיכול, נשימה, מתן שתן, פעימות לב וכו '. מערכת העצבים האוטונומית נקראת כך, מכיוון שהיא פועלת באופן אוטונומי, כלומר ללא מאמץ מודע של אדם.

התפקיד העיקרי של מערכת העצבים האוטונומית הוא הומאוסטזיס. מלבד שמירה על הסביבה הפנימית של הגוף, הוא מעורב גם בשליטה ושמירה על תהליכי החיים הבאים:

עיכול, חילוף חומרים, מתן שתן, איזון לחץ דם, תגובה מינית, איזון טמפרטורת הגוף, ויסוט דופק לב, ויסוט קצב הנשימה, ואיזון נוזלים.

מערכת העצבים מתחלקת לשניים –

מערכת עצבים אוטונומית סימפתטית, מערכת עצבים אוטונומית פאראסימפתטית

מהי מערכת העצבים הסימפתטית והפראסימפתטית? ומה ההבדל בין  המערכות הללו

מערכת העצבים האוטונומית הסימפתטית: היא החלק של מערכת העצבים האוטונומית, הממוקמת בסמוך לאזור בית החזה והמתני בחוט השדרה. תפקידה העיקרי הוא לעורר את תגובת הלחימה או התגובה של הגוף fight or fly.   פעולות המערכת הסימפטטית נעשית עי על ידי ויסות הדופק, ויסוט קצב הנשימה, תגובת האישונים  ועוד.

המערכת הסימפטטית מכינה את הגוף למצבי סכנה ,למערכת הסימפתטית  יש מסלולי נוירונים  קצרים יותר, ומכאן זמן תגובה המהיר יותר. המערכת הסימפטטית מגבירה את קצב הלב ומכינה את השרירים למצב פעולה , האישון מתרחבים בכדי לאפשר ראייה טובה יותר ,הפרשת הרוק נעצרת , במצב בו המערכת הסימפטטית בפעולה, אדרנלין משתחרר על ידי בלוטת יותרת הכליה; יותר גליקוגן מומר לגלוקוז. והגוף מוכן לפעולה זאת מערכת שתיפקדה עוד בימי קדם כאשר האדם היה חשוף לסכנות קיומיות כמו סכנה מחיות טרף וכאשר האדם היה נתקל בסכנה המערכת הסימפטטית נכנסת למצב הישרדותי  ע"י  ניטרול מערכות לא חיוניות להישרדות והפעלת רק מערכת  חיוניות לשרידותו של האדם .

מערכת העצבים האוטונומית הפראסימפתטית: ממוקמת בין חוט השדרה והמדולה. היא  בעיקר מגרה את התגובה "מנוחה ועיכול" של הגוף ותגובת " feed and breesd".

היא מעורבת בשמירה על הומאוסטזיס ומאפשרת את המנוחה ותגובת העיכול.תפקידה להחזיר את הגוף למצב רגיעה, היא בעלת נוירונים ארוכים ומכאן גם זמן התגובה הארוך שלה, היא מרגיעה את קצב הלב, ומרפה את השרירים ,מכווצת את האישונים, מגבירה את כמות הרוק ואת פעולת העיכול .

מערכת העצבים הסימפתטית מכינה את הגוף לתגובת לסכנה עי מנגנון ה  " fight or fly"  ומכינה אותנו לקרב. ומערכת העצבים הפאראסימפתטית מחזירה את הגוף לרגיעה ומונעת ממנו לעבוד בעומס.

רוצים לנסות את הדיקור הסיני כדי לפתור בעיה בריאותית שמציקה לכם?
השאירו פרטים בטופס הבא ואחזור אליכם תוך זמן קצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.