לייזר רך אנטי אייג'ינג

טיפול בלייזר רך לאנטי אייג'ינג

טיפול בלייזר רך ברמה נמוכה (LLLT) היא טכנולוגיה צומחת במהירות המשמשת לטיפול במגוון מצבים כגון, הקלה בכאב ודלקת ושיקום תפקוד.
למרות שהעור הוא האיבר שנחשף באופן טבעי לאור יותר מכל איבר אחר, הוא עדיין מגיב היטב לאורכי גל אדומים וכמעט אינפרא-אדומים.
הפוטונים נספגים בכרומופורים מיטוכונדריאליים בתאי העור.
כתוצאה מכך הובלת אלקטרונים, שחרור תחמוצת החנקן של אדנוזין טריפוספט (ATP), זרימת הדם, מינים של חמצן תגובתי גדלים ומסלולי איתות מגוונים מופעלים.

ניתן להפעיל תאי גזע המאפשרים תיקון וריפוי רקמות מוגבר.
ברפואת העור, ללייזר רך יש השפעות מועילות על קמטים, צלקות אקנה, צלקות היפרטרופיות וריפוי כוויות.
לייזר רך יכול להפחית נזקי UV הן כטיפול והן כטיפול מונע, הוא יכול לעזור בהפרעות פיגמנטריות כגון ויטיליגו.
לייזר רך יכול להגדיל את הפיגמנטציה על ידי גירוי התפשטות המלנוציטים, בנוסף הוא יכול להפחית פיגמנטציה על ידי עיכוב מערכת החיסון.
גם מחלות דלקתיות כמו פסוריאזיס ואקנה יכולות להשתפר עי שימוש בלייזר רך.
האופי הלא פולשני והיעדר של תופעות לוואי מעודדים בדיקות נוספות ברפואת העור.

יותר ויותר אנשים משתמשים בטיפולים לא פולשניים למחלות עור ולהצערת העור, במיוחד במדינות המערב שבהן קיים הרצון למראה אידיאלי.
למרות שהעור הוא האיבר שנחשף באופן טבעי ביותר לאור, הוא עדיין מגיב היטב לאורכי גל אדומים וכמעט אינפרא-אדום המועברים בפרמטרים הנכונים מתוך כוונה טיפולית.
טיפול בלייזר ברמה נמוכה (LLLT) התגלה בסוף שנות השישים, אך רק בתקופה האחרונה הוא הופעל באופן נרחב ברפואת העור.
הכנסת התקני דיודות פולטות אור (LED) הפחיתה רבים מהחששות שקשורים בעבר בלייזרים, כגון הוצאות, חששות בטיחותיים והצורך בכוח מיומן להפעלתם.

לייזר רך, פוטותרפיה או פוטוביומודולציה מתייחס לשימוש בפוטונים בקרינה לא טרמית לשינוי הפעילות הביולוגית.
לייזר רך משתמש במקורות אור קוהרנטיים (לייזרים) או במקורות אור לא קוהרנטיים המורכבים ממנורות מסוננות או דיודות פולטות אור (LED) או, לעתים בשילוב של שניהם.
היישומים הרפואיים העיקריים של הלייזר הרך LLLT הם הפחתת כאב ודלקת, הגדלת תיקון רקמות וקידום התחדשות של רקמות ועצבים שונים ומניעת נזק לרקמות.

בעשורים האחרונים, השימוש בלייזר לטיפול אסתטי בקמטים עדינים, בעור מצולם וצלקות, גדל והתרחב.
לייזר רך LLLT כולל חשיפה של תאים או רקמות לרמות נמוכות של אור אדום וקרוב לאינפרא אדום (NIR), בתהליך המכונה 'רמה נמוכה', מכיוון שצפיפות האנרגיה או הכוח המועסקים נמוכות בהשוואה לצורות אחרות של טיפול בלייזר, כגון אבלציה, חיתוך ורקמות קרישה תרמית.
לאחרונה נמצא כי טיפול רפואי בלייזר רך- LLLT בעוצמות שונות מגרה או מעכב מגוון של תהליכים תאיים.

המנגנון הקשור לפוטוביוסטימולציה סלולרית על ידי לייזר רך LLLT עדיין אינו מובן לחלוטין.
מהתצפית נראה כי ללייזר רך- LLLT יש מגוון רחב של השפעות ברמות המולקולריות, התאיות והרקמות.
המנגנון הביולוגי הבסיסי העומד מאחורי ההשפעות של הלייזר הרך מתרחש על ידי ספיגה של אור אדום ו- NIR על ידי כרומופורים מיטוכונדריאליים, ובמיוחד ציטוכרום c אוקסידאז (CCO) הכלול בשרשרת הנשימה הממוקמת במיטוכונדריה ואולי גם על ידי קולטי פוטו בקרום הפלזמה של התאים.
כתוצאה מכך מתרחש מפל אירועים במיטוכונדריה, מה שמוביל לגירוי ביולוגי של תהליכים שונים ספקטרום הקליטה שהושג עבור CCO במצבי חמצון שונים תועד ונמצא דומה מאוד לספקטרום הפעולה לתגובות ביולוגיות לאור.
משערים כי ספיגה זו של אנרגיית אור, עלולה לגרום לפיזור פוטו של תחמוצת החנקן המעכבת מ- CCO9 ולהוביל לשיפור פעילות האנזים, הובלת אלקטרונים, נשימה מיטוכונדריאלית וייצור אדנוזין טריפוספט (ATP) בתורם.
לייזר רך LLLT משנה את מצב החמצון הסלולרי, אשר גורם להפעלה של מסלולי איתות תאיים רבים ומשנה את הזיקה של גורמי שעתוק העוסקים בשגשוג תאים, הישרדות, תיקון רקמות והתחדשות.

למרות שלייזר רך- LLLT משמש כיום לטיפול במגוון רחב של מחלות, הוא נותר שנוי במחלוקת כטיפול משתי סיבות עיקריות – ראשית, יש אי וודאות לגבי המנגנונים המולקולריים והתאיים הבסיסיים האחראים על העברת אותות מהפוטונים, התופסים על התאים אל ההשפעות הביולוגיות המתרחשות ברקמה המוקרנת.
שנית, ישנם שינויים משמעותיים במונחים של פרמטרים של דוסימטריה : אורך גל, הקרנה או צפיפות הספק, מבנה הדופק, קוהרנטיות, קיטוב, אנרגיה, שטף, זמן הקרנה, יישום מגע לעומת מגע ומשטר חזרה.
פרמטרים דוסימטריים נמוכים יותר יכולים לגרום ליעילות מופחתת של הטיפול וגבוהים יותר עלולים לגרום לנזק לרקמות.
רבים מהמחקרים שפורסמו על LLLT כוללים תוצאות שליליות. ייתכן שזה בגלל בחירה בלתי הולמת של מקור האור והמינון.
זה יכול להיות גם בגלל הכנה בלתי הולמת של עור המטופל לפני הטיפול ב לייזר כגון : חוסר הסרת איפור ופסולת שמנונית, העלולים להפריע לחדירת מקור האור, ואי התחשבות בפיגמנטציה של העור.
תחזוקת ציוד ה- LLLT יכולה להפחית את ביצועיו ולהפריע גם לתוצאות הקליניות.
חשוב לקחת בחשבון שיש מינון אופטימלי של אור לכל יישום מסוים.

לקרינת לייזר או לאור לא קוהרנטי יש יכולת התלויה באורך גל ובחשיפה.
 פוטותרפיה בעלת אור באורכי גל שבין 390-1,100 ננומטר ויכול להיות גל רציף או פועם. בנסיבות רגילות, היא משתמשת בפלואציות נמוכות יחסית (0.04-50 J / cm2) ובצפיפות כוח (<100 mW / cm2) אורכי גל בטווח של 390 ננומטר עד 600 ננומטר משמשים לטיפול ברקמה שטחית, ואורכי גל ארוכים יותר ב הטווח שבין 600 ננומטר ל -1,100 ננומטר, החודרים הלאה, משמש לטיפול ברקמות עמוקות יותר.
אורכי הגל בטווח של 700 ננומטר עד 750 ננומטר נמצאו כבעלי פעילות ביוכימית מוגבלת ולכן אינם משמשים לעיתים קרובות.
מקורות אור שונים המשמשים בלייזר- LLLT כוללים לייזרים בגז אינרטי ודיודות לייזר מוליכים למחצה כגון ניאון והליום (HeNe; 633 ננומטר), אודם (694 ננומטר), ארגון (488 ו -514 ננומטר), קריפטון (521, 530, 568, 647 ננומטר) ), גליום ארסניד (GaAs;> 760 ננומטר, עם דוגמה נפוצה של 904 ננומטר), וגליום אלומיניום ארסניד (GaAlAs; 612-870 ננומטר) .
מגוון רחב של מוליכים למחצה LED זמינים באורכי גל נמוכים יותר, שהמדיום שלהם מכיל את יסודות אינדיום, פוספיד וניטריד.
שאלה אחת שטרם נענתה סופית היא האם יש יתרון כלשהו בשימוש באור לייזר קוהרנטי על פני נורת LED לא קוהרנטית.
בעוד שחלק מהעסקים ברפואה/ דיקור סיני/ רפואה סינית – מטפלים בנגעים ברקמות עמוקות באמצעות לייזרים ממוקדים ב"נקודות ", ברפואת העור השימוש בנורות LED. הופך נפוץ יותר ויותר בגלל שטחי הרקמה הגדולים יחסית הדורשים הקרנה.

לייזר רך להצערת העור

העור מתחיל להראות את סימני ההזדקנות הראשונים שלו בסוף שנות העשרים ועד תחילת שנות ה -30 והוא בדרך כלל מופיע עם קמטים, דיספיגמנטציה, טלנגיאקטזיה ואובדן גמישות.
מאפיינים היסטולוגיים ורמת מולקולרית נפוצים הם הפחתה בכמות הקולגן, פיצול סיבי קולגן, ניוון אלסטוטי של סיבים אלסטיים, ויסות מעלה של מטאלופרוטאינזות מטריקס (MMP), במיוחד MMP-1 ו- MMP-2, כלי עור מורחבים ומפותלים, וכן ניוון וחוסר התמצאות של האפידרמיס.
ההשפעות הכרונולוגיות והסביבתיות אחראיות לתהליך ההזדקנות של העור; עם זאת נראה שנזק פוטו הוא אחד הגורמים החשובים ביותר לשינויים אלה.

פותחו כמה שיטות במטרה לשפר את סימני העור והאפידרמיס ולעזור להזדקנות העור.
הרעיון העיקרי של רוב השיטות הללו הוא הסרת האפידרמיס ויצירה של צורה מבוקרת של פצעים בעור, במטרה לקדם את הביוסינתזה של הקולגן ושיפוץ מטריצות עוריות.
ההתערבויות הנפוצות ביותר נכון להיום הן חומצה רטינואית (נגזרת של ויטמין A), שיוף דרמומי, פילינג כימי, ולייזר אבליטי המתחדש עם פחמן דו חמצני (CO2) או ארביום: לייזרים, חיצוניים-אלומיניום-גרנט (Er: YAG) או שילוב.
עם זאת, הליכים אלה מחייבים טיפול אינטנסיבי וזמן השבתה ממושך ועלול להוביל לסיבוכים כגון אריתמה ממושכת, כאב, זיהום, דימום, נזילה, כוויות, היפר-פיגמנטציה וצלקות.
מגבלות אלה יצרו צורך בפיתוח הליכי התחדשות אלטרנטיביים שיהיו בטוחים יותר, יעילים יותר, בעלי פחות תופעות לוואי ומינימום זמני השבתה שלאחר הניתוח, אשר בתורם הובילו להופעתן של טכנולוגיות התחדשות שאינן אבלטיביות.
התחדשות עור אקטיבית מטרתה לשפר את עור הצילום והזקנה מבלי להרוס את האפידרמיס.
ניתן לטפל בפיגמנטציה לא סדירה ובטלנגיאקטזיה במקורות אור דופקים עזים (IPL), 532 ננומטר לייזרים של אשלגן-טיטניל-פוספט (KTP), ולייזרים צבעוניים פועמים במינון 585/595 ננומטר (PDL) במינון גבוה.
ניתן להשיג הפחתת קמטים והידוק העור באמצעות פגיעה תרמית בדרמיס (פוטותרמוליזה) על ידי מקורות IPL אחרים (כלומר, מינון נמוך 589/595 ננומטר PDLs, 1064 & 1320 ננומטר נאודימיום: לייזרים חיצוניים-אלומיניום-נופך, (Nd: YAG ) לייזרים לדיודות 1450 ננומטר ולייזרי סיבי ארביום 1540 ננומטר) .

נוריות LED המהוות מקור אור חדשני להצערת עור לא טרמית ולא-אבלטיבית, הוכחה כיעילה לשיפור קמטים ורפיון עור.
זו אינה תופעה חדשה מאז הדיווחים הראשונים על תופעות הלייזר הרך LLLT.
בשנת 1987 מחקרים מאת אברג'ל ואח '. ו- Y et al. דיווחו על עלייה בייצור פרו-קולגן, קולגן, גורמי גדילה בסיסיים של פיברובלסטים (bFGF) והתפשטות של פיברובלסטים לאחר חשיפה להקרנת לייזר באנרגיה נמוכה במבחנה ובמודלים של בעלי חיים in vivo
יתר על כן, לייזר רך- LLLT היה ידוע כבר כמגדיל את המיקרו-סירקולציה, זלוף כלי הדם בעור, משנה גורם גדילה הנגזר מהטסיות (PDGF), משנה גורם גדילה (TGF-β1) ומעכב אפופטוזיס.
מחקר שנעשה בדק את השינויים ההיסטולוגיים והאולטרא-סטרוקטורליים בעקבות שילוב של 830 ננומטר, 55 מ"ג / סמ"ק, 66 J / סמ"ק ו- 633 ננומטר, 105 מ"ג / סמ"ק, 126 פוטותרפיה LED / J2 סמ"ק ונצפה שינוי במצבם של MMP ומעכבי הרקמות שלהם.
יתר על כן, רמות ה- mRNA של IL-1β, TNF-α, ICAM-1 ו- connexin 43 (Cx43) הועלו בעקבות פוטותרפיה של LED ואילו רמות IL-6 הצטמצמו.
כמות הקולגן  עלתה בדגימות שלאחר הטיפול.
טיפול ב- LED עשוי לגרום לתהליך ריפוי פצעים באמצעות אינדוקציה לא תרמית ואטראומטית של 'מעין פצע' תת-קליני, גם ללא נזק תרמי ממשי שעלול לגרום לסיבוכים כמו בכמה טיפולי לייזר אחרים.
 TIMPs מעכבים פעילויות MMP, כך שמנגנון אפשרי נוסף לקולגן המוגבר יכול להיות באמצעות אינדוקציה של TIMPs
כאשר מרכיבים תצפיות אלה, ייתכן כי ייצור מוגבר של IL-1β ו- TNF-α עשוי היה לגרום ל- MMP בתגובה המוקדמת לטיפול ב- LED.
במחקר קליני שבוצע 300 חולים קיבלו טיפול LED (590 ננומטר, 0.10 J / cm2) בלבד, ו 600 מטופלים קיבלו טיפול LED בשילוב עם הליך התחדשות פוטו-תרמית. בקרב מטופלים שקיבלו פוטו-התחדשות לבד, 90% דיווחו כי הבחינו בריכוך מרקם העור ובירידה בחספוס ובקווים הדקים הנעים בין הפחתה משמעותית לשינויים עדינים, יתר על כן, חולים שקיבלו לייזר פוטו-התחדשות תרמי עם או בלי תוספת פוטו-מודולציה של LED (n = 152) דיווחה על ירידה בולטת באריתמה לאחר הטיפול והתרשמות כוללת של יעילות מוגברת בטיפול הנוסף ב- LED. 36,45 ניתן לייחס ירידה זו באריתמה שלאחר הטיפול להשפעות אנטי דלקתיות של לייזר רך LLLT
נערך ניסוי קליני רב-מרכזי, עם 90 חולים שקיבלו 8 טיפולי LED.
תוצאות המחקר הראו תוצאות חיוביות מאוד, כאשר למעלה מ- 90% מהחולים השתפרו בקטגוריית צילום פיצפטריק אחת לפחות ו -65% מהחולים הראו שיפור עולמי במרקם הפנים, בקווים הדקים, התוצאות הגיעו לשיא של 4 עד 6 חודשים לאחר השלמת 8 טיפולים. ממצאים שכיחים היו עלייה ניכרת בקולגן בדרמיס הפפילרי והפחתת MMP-1.

 לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

סובלים מבעיה בריאותית? 

רוצים לדעת איך הדיקור המשולב עם לייזר יכול לעזור לכם ? 

השאירו הודעה בכפתור למטה או בטופס ואחזור אליכם בהקדם