כאב ראש בהריון כול מה שאת צריכה לדעת

אם את בהריון ואת סובלת מכאב ראש בהריון את לא לבד. לפי דיווחים רפואיים 39%  מהנשים בהריון, או לאחר לידה סובלות מכאבי ראש בהריון.

 למרות שיכול להיות שכאבי הראש שתחווי בזמן ההריון, יהיו שונים מכאבי הראש שאת חווה בדרך כלל, רוב כאבי הראש בזמן הריון אינם מסוכנים עבורך ועבור העובר.

השליש הראשון להריון 

 כאבי ראש המופיעים בטרימסטר הראשון יהיו שונים מכאבי ראש המופיעים בטרימסטר השני והשלישי. במקרים מסויימים כאבי הראש בזמן השליש השני והשלישי יכולים להצביע על בעיה בריאותית .ספרי לרופא המטפל על כאבי הראש שיש לך לפני, בזמן, ואחרי ההריון. נהלי יומן ובו כיתבי את תדירות הכאבים ועוצמתם. בנוסף כיתבי כול תופעה נוספת שיש לך. 

סוגי כאבי ראש
כאבי ראש ראשוניים 

מרבית כאבי הראש במהלך ההיריון הם כאבי ראש ראשוניים. המשמעות היא שכאב הראש הראשוני קורה מעצמו. זה לא סימן, או סימפטום של הפרעה אחרת, או סיבוך בהריון. כאבי ראש ראשוניים כוללים:

כאב ראש מתחי. שיכול להקרין מהגב מהצוואר או מהעיניים. הסיבות לכאב ראש כזה הם : חוסר שינה, תנוחה לא נוחה, רעב או ארוחות לא סדירות.

התקפי מיגרנה

ישנן נשים עם היסטוריה של מיגרנה, שבאופן מפתיע סובלות מפחות מהתקפי מיגרנה במהלך ההיריון. מיגרנה נקשרה גם לסיבוכים שיכולים להופיע מאוחר יותר בהריון, או לאחר לידתו של תינוקך.

כאבי ראש מיקבצי

כאב ראש מיקבצי הוא כאב חד ובעל עוצמת כאב חדה.

 כ 26% מכאבי הראש במהלך ההריון הם כאבי ראש מתחי. 
כאבי ראש משניים נגרמים כתוצאה מסיבוך בהריון, כמו לחץ דם גבוה.  

מהם התסמינים השכיחים של כאב ראש במהלך ההיריון?

כאבי ראש עשויים להשתנות מאדם לאדם  והם יכולים לכלול את הסימפטומים הבאים :

כאב עמום, כאב פועם, כאבים חזקים בצד הראש או בשני הצדדים, כאב חד מאחורי עין אחת או שתיהן, 

כאבי מיגרנה עשויים לכלול גם:

בחילה, הקאות, ראייה של קווים או הבזקי אור

כאבי ראש מתחיים נפוצים בשליש הראשון להריון. זה קורה מכיון שגופך עובר מספר שינויים בשלב זה. שינויים אלה עשויים לעורר כאבי ראש השינויים הם :

שינויים הורמונליים, נפח דם גבוה יותר, שינויים במשקל.

הגורמים השכיחים לכאבי כאב ראש בשליש הראשון להריון כוללים גם:

התייבשות, בחילה והקאה, לחץ, חוסר שינה, תזונה לקויה, רמות סוכר נמוכות בדם, פחות מדי פעילות גופנית, רגישות לאור, שינויים בראייה.

מזונות מסוימים עשויים לגרום לכאבי ראש. ומכיוון שהתזונה שלך עלולה להשתנות בזמן ההריון,  את עלולה לסבול מכאבי ראש עקב רגישות תזונתית.

מזונות נפוצים העלולים לגרום לכאבי ראש אצל נשים בהריון הם :

חלב, שוקולד, גבינה, שמרים, עגבניות.

 כאבי ראש בשליש השני והשלישי עלולים לנבוע מהסיבות האלו:

משקל עודף, תנוחה, מעט מדי שינה, דיאטה, מתיחת שרירים והידוק לסת, לחץ דם גבוה, סוכרת, לחץ דם גבוה.

 כאבי ראש בשליש השני או השלישי יכולים להצביע על עליה בלחץ הדם, כשישה עד שמונה אחוז מהנשים בהריון בגילאי 20 עד 44 בארצות הברית סובלות מלחץ דם גבוה. יתר לחץ דם בהריון מחוייב טיפול רפואי והוא עלול ליצור בעיות לאמא ולעובר. תופעה זו נפוצה אצל נשים בהריון לאחר השבוע ה 20 להריונן.

נשים בהריון עם לחץ דם גבוה וללא טיפול עלולות לסבול מהסימפטומים הבאים:

שבץ, רעלת הריון, אקלמפסיה, זרימת חמצן נמוכה לתינוק, לידה מוקדמת, לפני השבוע ה 37, שיבוש שליה, משקל לידה נמוך לתינוק.

טיפול ביתר לחץ דם במהלך ההיריון

נשים עם לחץ דם גבוה בזמן הריון יקבלו תרופות לטיפול בלחץ הדם הגבוה, בנוסף מומלץ להפחית בצריכת במלח ולהוסיף עוד סיבים לתזונה היומית. פעילות גופנית סדירה יכולה להוריד את ערכי לחץ הדם.

סיבות נוספות לכאב ראש במהלך ההיריון כוללות דלקות שכיחות ומחלות קשות יותר כגון :

דלקת סינוסים, לחץ דם נמוך, קרישי דם מדמם, אנמיה חרמשית, גידול במוח, מפרצת, שבץ, דלקת קרום המוח או דלקת המוח.

טיפול בכאבי ראש במהלך ההיריון

שוחחי עם הרופא שלך לפני שאת לוקחת תרופות נגד כאבי ראש רגילים במהלך ההיריון. אל תיקחי אספירין ואיבופרופן (אדוויל, מוטרין וכו ').

תרופות לשיכוך כאבים עלולות להזיק לתינוקך, במיוחד אם נלקחו בשליש הראשון. נשים רבות עשויות ליטול אצטמינופן (תילנול) במהלך ההיריון. עם זאת, כמה מחקרים שנערכו בנושא טוענים כי יתכנו גם השפעות של נטילת אצטמינופן.

הרופא שלך יכול להמליץ על תרופות אלטרנטיביות לטיפול בכאבי ראש במהלך ההיריון וטיפול טבעי בכאבי ראש, כגון:

דיקור סיני להריון, שתיית מים מרובים, מנוחה, עיסוי, פעילות גופנית ומתיחות, שמנים אתריים, כמו מנטה, רוזמרין וקמומיל.

מומלץ לראות את הרופא  שלך ללא דיחוי  אם את סובלת מהסמפטומים הבאים :

חום, בחילה והקאה, ראייה מטושטשת, כאב חמור, כאב ראש שנמשך יותר מכמה שעות, כאבי ראש תכופים, התעלפות.

הרופא שלך עשוי להמליץ על בדיקות וסריקות בכדי לברר את הגורם לכאבי הראש שלך. אלו כוללים:

בדיקת לחץ דם, בדיקת דם, בדיקת סוכר בדם, מבחן ראייה, אולטרסאונד של הראש והצוואר, סריקת לב או ראש, בדיקת בריאות העיניים בהיקף, ניקוב עמוד השדרה.        

כאבי ראש במהלך ההיריון סיכום

כאבי כאב ראש במהלך ההיריון שכיחים. יתכן ותסבלי מכאבי ראש ומתח במהלך השליש הראשון להריון. זה עשוי לקרות בגלל השינויים הרבים שאת עוברת במהלך תקופה קצרה.

כאבי ראש עשויים להופיע בתקופה השנייה והשלישית של ההיריון מסיבות אחרות. כמה  מהגורמים לכאבי ראש בהריון באמצע ובסוף ההריון דורשות בירור רפואי.

לחץ דם גבוה הוא גורם רציני לכאבי ראש במהלך ההיריון. את יכולה לקבל לחץ דם גבוה בכל עת בהריון. יתכן שלא תסבלי כלל מסימפטומים. בדקי את לחץ הדם שלך לפחות פעם ביום באמצעות מוניטור ביתי.

ספרי לרופא אם יש לך כאבי ראש בכל עת בהריון. יידעי את הרופא מייד אם יש לך היסטוריה אישית או משפחתית של מיגרנה, לחץ דם גבוה, התקפים או סוכרת.

קחי את כל התרופות והטיפול בדיוק כפי שרשם הרופא שלך. שימרי אחר כל עצות התזונה והתעמלות. שיקלי לעשות טיפול כמו דיקור סיני בהריון הקפידי על המעקב ובדיקות סדירות. רוב הסיבות לכאבי ראש במהלך ההריון ניתנות לטיפול או למניעה בטיפול נכון.

רוצה לנסות את הדיקור היפני כדי לטפל בכאבי הראש שלך? השאירי פרטים בטופס הבא ואחזור אלייך תוך זמן קצר.