חמשת האלמנטים רפואה סינית

בדיקור הסיני קיים סיווג של רגשות,אלו הםשבעת הרגשות של הרפואה הסינית 

 הרפואה הסינית הינה  רפואה הוליסטית המתיחסת לחיבור בין הגוף והנפש

וככזאת היא נותנת דגש על הרגשות והשפעתן על הגוף

הסיווג של הרפואה הסינית המסורתית של שבעת הרגשות הוא: צער, מלנכוליה, פחד, פחד, כעס, שמחה, דאגה.

אלו הרגשות הקימיים באדם והם רגשות המתרחשים באופן טבעי ובמקרים רבים ללא השלכות פתולוגיות.

עם זאת, התרחשויות פתאומיות, אקוטיות או כרוניות עלולות לגרום לתוצאות פתופיזיולוגיות. מצב שכזה יכול להוביל  לשיבוש  של צ ́י ודם, ויכול להשפיע ישירות על חמשת  אברי הזאנג (לב, כבד, טחול, ריאה, כליה) ושש איברי פו (כיס המרה, קיבה, המעי הדק, המעי הגס, שלפוחית השתן, התלת מחמם).

מסיבה זו, שבעת הרגשות הם הגורמים העיקריים להתפתחות של מחלה אנדוגנית, על פי הרפואה הסינית.

האיברים המושפעים ביותר ממצבים רגשיים הם הלב, הכבד והטחול.

רגשות מוגזמים גורמים להשפעות ספציפיות על האיברים הפנימיים:

צער ומלנכוליה פוגעים בריאות

פחדים פוגעים בכליות

כעס פוגע בכבד

שמחה פוצעת את הלב

דאגה / ואופססיביות (כולל חשיבה מרוכזת יתר) פוגעת בטחול

גם מצב הפוך בו יש פגיעה באיברים הפנימיים עלולה לגרום להפרעה רגשית. לדוגמא, הפרעת כבד עלולה לגרום לכעס. בנוסף, זרימת הצ'י מושפעת מהרגשות:

צער ומלנכוליה צורכים צ'י

פחד גורם לצ'י לרדת

הפחד מפזר את הצ'י

כעס גורם לצ'י לעלות וגורם לקיפאון צ'י

השמחה מאטה את הצ'י

דאגה גורמת לקיפאון צ'י

תאורית חמשת האלמנטים ברפואה הסינית והרגשות

על פי תאורית חמשת האלמנטים האיברים שייכים לאלמנטים ולכול אלמנט יש תכונות ומאפיינים היחודיים לו

חמישת האלמנטים: רגשות, טעמים, צבעים

אלמנט המתכת:

 האיברים שקשורים אליו הם:ריאות, ומעי גס הרגש שמשיוך לו הוא צער  הטעם חריף,  והצבע לבן

אלמנט המים:

האברים הם: שלפוחית השתן, כליות, הרגש הוא  פחד, הטעם הוא מלוח,  והצבע שחור

אלמנט העץ

האיברים הם : כבד, וכיס מרה, הרגש הוא כעס, הטעם הוא חמוץ,  והצבע ירוק

אלמנט האש

האברים הם : לב, ומעי דק, הרגש הוא שמחה, הטעם מריר, והצבע אדום

אלמנט האדמה

האברים הם : קיבה, וטחול, הרגש הוא דאגה, הטעם הוא מתוק, והצבע צהוב

 אלמנט המתכת

במאלמנט המתכת, האבל והמלנכוליה פוגעים בריאות. ציינו כי רגשות אלו צורכים צ'י; הם מתמוססים ומפזרים צ'י. מלנכוליה מוגדרת כעצב מהורהר. זו צער הכרוך במחשבה עמוקה ורצינית; מסיבה זו, עצב מסוג זה חופף לדאגה מכיוון שהוא כרוך בחשיבה מרוכזת מדי. כתוצאה מכך, המלנכוליה משפיעה על הטחול כמו גם על הריאות. ההשפעות של רגשות אלה על הטחול עלולות לגרום להפרעות עיכול כולל אובדן תיאבון, צואה רופפת, ירידה במשקל, אנורקסיה, כאב אפיגסטרי, הפרעה בבטן או אפיגסטריה או עצירות. מנקודת מבט של חמישה אלמנטים, הבן חולה ולכן מנקז את האם; מתכת פוגעת באדמה.

בלשון העם, מלנכוליה נקראת לפעמים "הבלוז". עצב מנותק בשילוב עם אדישות הוא סוג אחד של דכדוך. עודף יתר בנוסטלגיה הוא צורה נוספת המשלבת כמה צורות של דיכאון עם עצב. בסך הכל, לאנשים הסובלים ממלנכוליה אין השקפה בהירה, הם לעתים קרובות מגוחכים (כלומר, עצובים ועגומים).

מלנכוליה וצער יתר עלולים לגרום לקיפאון צ'י בכבד, ולעתים קרובות לגרום לתחושה של חזה נפוח. מנקודת מבט של חמישה אלמנטים, פעולות יתר של מתכת על עץ. מתכת עשויה לנטרל את הלב. זה גורם להפרעות נפשיות, חוסר איזון רגשי ובעיות במחזור הדם.

לכל עודף רגשי יש רגש מאזן. התרופה לאבל ולמלנכוליה היא שמחה. האבל הוא סוג של  עצב וקשור לדברים שקרו בעבר. הפילוסופיה הטאואיסטית המתמקדת בריפוי צער היא לקדם שקט נפשי.

אלמנט המים

פחדים גורמים לצ'י לרדת ומפזרים צ'י. דרך נוספת לראות פחד היא שהיא מבלבלת את הצ'י, כמו סוס מפוחד שרץ לכל כיוון שהוא, לכל כיוון. הפחדים פוגעים בכליות, האיבר הפנימי הקשור ביסוד המים. ככאלה, עלולות להופיע הפרעות הקשורות לכליות, כולל הרטבת לילה. אם הפחד והפחד גורמים למים לפעול יתר על המידה על יסוד האש, הם פוגעים בלב. הלב שוכן בשן (רוח). כתוצאה מכך, הדבר עלול לגרום למחלות נפש, מאניה, דפיקות לב, נדודי שינה, שינה מופרעת חלומית, בלבול ולצחוק או בכי חריג.

אם האם לא מזינה את הבן (מים לא מזינים עץ), עלולה להיות פגיעה בכבד. הכבד שולט ואוגר את הדם. כתוצאה מכך, עודף פחד עלול לגרום להפרעות במחזור החודשי. הכבד שייך לאלמנט העץ וקשור פנימית-חיצונית לכיס המרה. כתוצאה מכך, פחד ופחד עלולים לפגוע בכיס המרה, איבר פו המשויך לקבלת החלטות. זה בא לידי ביטוי אצל אנשים מפחדים, לעתים קרובות הם לא מחליטים.

התרופה לפחד ופחד היא לחזק את הטחול ולווסת את המים. הטחול הוא אם מי הכליות והזנת האם הטחולה מועילה לבן. הפחד מתגבר על ידי חשיבה מרוכזת. למרות שחשיבה מרוכזת יתר (כלומר, חשיבה רבה מדי) קשורה לפתולוגיית הטחול, עלייה בריאה בחשיבה המרוכזת מאזנת פחד.

אלמנט העץ

כעס פוגע בכבד וגורם לצ'י לעלות וגם גורם לקיפאון צ'י. כעס עלול להבעיר את ורידי הצוואר ולגרום לאדמומיות בפנים. כעס מתון, כמו עצבנות, מוביל בדרך כלל לבעיות קיפאון בצ'י הכבד כמו הפרעות בבטן וכאבים.

הכבד אחראי לזרימה חופשית של צ'י. כעס, על כל צורותיו, מונע זרימה חופשית של צ'י. זה גורם לעצבנות, גיהוקים, אנחות, גרון שזיף (גלובוס הלוע), מחזור לא סדיר, טינטון, הפרעה וכאבים בהיפוכונדריום ופגיעה במחזור כלי הדם. במקרים חמורים, פגיעה בכלי הדם עלולה להוביל לדימום.

עץ כבד שולט על אדמת הטחול. עודף כעס גורם לעץ לתקוף את האדמה. זה מוביל למחסור בצ'י הטחול וצ'י למרוד כלפי מעלה. הסימפטומים כוללים צואה רופפת, תיאבון נמוך, בחילות והקאות. קיפאון צ'י כבד כרוני הנגרם מכעס גורם לדיכאון צ'י בכבד. זה מוביל לדיסרמוניה של הכבד והטחול והפרעות עיכול קשורות.

מתכת ריאה שולטת על עץ הכבד ולכן ויסות הריאות או הרגשות הקשורים לריאות מפסיקים או מווסתים את הכעס.

אלמנט האש

שמחה עודפת מאטה את הצ'י ופוצעת את הלב. שמחה עודפת פוגעת בשן (רוח) ועלולה להוביל למחלות נפש, כולל מאניה ואי שפיות. הפרעות הקשורות ללב הנגרמות מעודף שמחה כוללות דפיקות לב, נדודי שינה, שינה מופרעת בחלום, צחוק או בכי חריגים ובלבול.

מי הכליות מאזנים את עודף השמחה ואת אש הלב שהם מביאים. במקרה זה, פחדים הקשורים לאלמנט המים שמאזנים עודף שמחה.

ישנם תהליכים אחרים העובדים עם אלמנט זה. אנשים חולים סופניים מחכים לראות אדם אהוב ואז מתים זמן קצר לאחר מכן. לעתים קרובות הם מתים בשלווה בשנתם. זו דוגמה לצ'י המאט למנוחה מוחלטת.

אלמנט האדמה

דאגה, מחשבת יתר, אובססיביות, חשיבה מרוכזת יתר, וכמויות עודפות פוגעות בטחול וגורמות לקיפאון צ'י. הטחול אחראי על טרנספורמציה והובלה. כתוצאה מכך, נזק לטחול עלול להופיע כצואה רפויה, תיאבון לקוי, ספיגה לקויה של חומרים מזינים מהמזון, עצירות, כאב אפיגסטרי, הפרעת בטן, אנורקסיה או ירידה במשקל.

אם דאגה גורמת לבן לנקז את האם, אדמת הטחול פוגעת באש הלב ועלולה להוביל להפרעות נפשיות. על פי חמישה עקרונות יסוד, עץ כבד שולט על אדמת הטחול. כתוצאה מכך, כעס (הקשור בעץ) מעיר אנשים מלחשוב יותר מדי ועוזר להפיץ את הצ'י.

לדאוג ולחשוב יותר מדי מתמקד בעתיד ובאירועים כמו עריכת תוכניות. הפילוסופיה הטאואיסטית של קידום שקט נפשי גורסת  שכדי להפיג את הלך הרוח הזה יש לעסוק בפעילויות כגון יוגה, טאיג'י, מדיטציה, וליהנות ממוסיקה. המוקד של פעילויות אלה הוא בהווה ועוזר לקזז את האוריינטציה לחשיבה עתידית.

שלחו הודעה