כיצד מסייע דיקור סיני לפוריות

הדיקור הסיני הוכח כמסייע להצלחת טיפולי הפוריות. כיצד הוא עובד ולמי הוא מתאים?

לאחר הפלה בשבוע השמיני להריון פנתה נורית, בת 40 ממרכז הארץ, לטיפולי הפרייה חוץ גופית, בעקבות שלושה מחזורי טיפול שלא הביאו להריון המיוחל, היא החליטה לא לבזבז זמן יקר ולשלב גם דיקור סיני להריון 
היא הגיעה מדי שבוע לטיפול בדיקור, שהתמקד באיזון הורמונלי ואיזון מערכת עצבים.
כשעברה נורית הפריה נוספת כחודש לאחר מכן, היא קיבלה את הבשורה המשמחת: ההריון נקלט. היא המשיכה בטיפולי דיקור סיני כדי לשמור עליו ולמנוע הפלה נוספת, והדיקור עזר לה גם בהקלה על הבחילות הקשות שמהן סבלה בשליש הראשון.
כיום חובקת נורית תינוק בריא – והיא לא לבד. יותר ויותר נשים פונות לעזרת הרפואה הסינית כדי לסייע בבעיות פוריות.

זוגות רבים סובלים מאי פריון 

על פי ההערכות כ-40% מהזוגות הסובלים אי-פוריות  מתקשים להרות עקב הפרעות במערכת הנשית.
מספר דומה של בעיות פוריות נגרמות עקב הפרעות במערכת הרבייה אצל הגבר.
בשאר המקרים, מדובר בבעיות אצל שני בני הזוג.
עם זאת, לא אצל כל הזוגות ניתן לאתר את הבעיה שמרחיקה מהם את החלום לחבוק ילד.

הסיבות לאי פריון 

בין הסיבות השונות לבעיות פוריות אצל נשים ניתן למנות:
חוסר איזון הורמונלי שגורם לאל-ווסת (היעדר דימום חודשי) או לשיבושים במחזור החודשי ברמות חומרה שונות.
הפרעות בביוץ, כגון מצב בו הביצית הבשלה לא משתחררת מהשחלה, שברוב המקרים נובע עקב חוסר איזון הורמונלי.
רמות גבוהות של פרולקטין (הורמון שגורם לייצור חלב אם), שיכולות למנוע ביוץ.
מחסור בפרוגסטרון, שיוצר קושי בתהליך ההשרשה.

כיצד מסייע דיקור סיני לפוריות האישה?

דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית המסורתית. הטיפול מתבצע באמצעות החדרת מחטים עדינות וסטריליות ליותר מ-2000 נקודות אסטרטגיות על גבי אזורים שונים בגוף.
לפי הרפואה הסינית, נקודות הדיקור מחוברות ל-14 מרידיאנים (ערוצי אנרגיה) מרכזיים, שמחברים בין החלק החיצוני של הגוף והאיברים הפנימיים.
האנרגיה שזורמת במרידיאנים נקראת צ'י. על פי הרפואה הסינית, הצ'י מווסת את הגוף והנפש.
כשחלה הפרעה בזרימת הצ'י, אם בעקבות תזונה לקויה, אורח חיים או מצב נפשי לא מאוזנים, נוצרות חסימות אנרגטיות ומתפתחות בעיות פיזיולוגיות ונפשיות.
מטרת הטיפול ברפואה הסינית היא לשמור על זרימה חופשית ומאוזנת של הצ'י בגוף.
הדיקור הסיני יכול להוות פתרון לזוגות שלא מצליחים להרות, כיוון שהוא עשוי לשפר את הפוריות בעזרת הפחתת המתח, הגברת זרימת הדם לאיברי הפריון ואיזון הורמונים שונים בגוף.
הרפואה הסינית עוזרת גם להגדיל את אחוזי ההפריות, לשמור על ההריון וללדת תינוק בריא.

באילו מקרים דיקור סיני יכול לעזור?

ישנן סיבות רבות לחוסר פוריות אצל האישה, אך כשמדובר בהפרעות על רקע חוסר איזון הורמונלי, כגון הפרעות בשחלות או אנדומטריוזיס, או כשהסיבה המדויקת אינה ידועה, דיקור סיני יכול לעזור.

הורדת המתח 

ראשית, הדיקור מסייע להפחית את המתח והסטרס, שלרוב מתלווים לטיפולי פוריות,כשאנשים נמצאים במתח, הגוף מייצר את הורמון הסטרס, קורטיזול, שמשנה את האיזון ההורמונלי. בנוסף, מתח ולחץ עלולים לגרום גם לכיווץ ברחם ובחצוצרות ולהפריע בתנועת הביצית המופרה.
חשוב לאזן את כלל ההורמונים בגוף, החל מבלוטות ההיפותלמוס ויותרת המוח וכלה בשחלות. כל הפרעה בבלוטות הללו עלולה לפגוע בסיכויי הפריון.
הרפואה הסינית מטפלת במערכת ההורמונלית ללא תופעות הלוואי והסיכונים שאופייניים לטיפולי פוריות בעזרת ההורמונים הסינטטיים. לרוב, דיקור סיני נעשה פעם בשבוע ויכול להימשך בין חודשיים לשנה, תלוי בנסיבות ובנתונים אישיים.
לעתים המטפל ימליץ גם על פורמולת צמחי מרפא, שמותאמת לכל אישה באופן אישי. צמחי המרפא הסיניים יכולים לעזור לאזן את המערכת ההורמונלית, להגביר את זרימת הדם לרחם, לשחלות ולחצוצרות. בנוסף, הצמחים מסייעים גם להרגיע את המערכת העצבית ולתמוך בהיבט הנפשי בתקופה חשובה זו.

מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב

מחקר שנעשה באוניברסיטת תל אביב הראה שיפור של למעלה מ-56% בסיכויים להרות וללדת בעקבות שילוב של טיפולי הזרעה תוך רחמית יחד עם טיפולים ברפואה סינית, שכללו דיקור וצמחי מרפא בהתאמה אישית, לעומת הזרעה בלבד. התוצאות מפתיעות גם לאור העובדה שהגיל הממוצע בקבוצת הטיפול המשולב היה 39.4, לעומת הנשים בקבוצת הביקורת שעברו הזרעה תוך רחמית בלבד, שגילן עמד על 37.1.

מומלץ להתחיל את הטיפול ברפואה סינית כמה חודשים לפני שמתחילים את טיפולי ההפריה, על מנת לאזן את הגוף לקראת ההפריה ולהכין אותו להריון. חשוב לזכור שהטיפולים ברפואה סינית באמצעות דיקור או צמחי המרפא עוזרים גם לבעיות בייצור הזרע אצל הגבר, כך שתמיד עדיף לטפל בשני בני הזוג במקביל.

כיצד מסייעת הרפואה הסינית בהריון?

הרפואה הסינית יכולה לסייע גם בהמשך, בשלבים השונים של ההריון, ויכולה להקל גם על בחילות בוקר שמופיעות אצל חלק מהנשים בתחילתו.
היא תומכת בהריון בריא ונשים שעברו הפלות חוזרות יכולות להיעזר בדיקור כדי לשמור על העובר לאורך ההריון.
בנוסף, עדיף לטפל בדיקור סיני בכאבי גב, בעיות שינה או טחורים בזמן ההריון ולאחר הלידה, מאשר ליטול תרופות מרשם.

הכותב הוא אורן זיו  מטפל ברפואה סינית משנת 1998

רוצה לדעת איך הדיקור הסיני עוזר לפוריות ? 

השאירי הודעה בטופס למטה ואחזור אלייך בהקדם 

דיקור סיני לפוריות הכול מתחיל ממפגש אחד

נגן וידאו