5 סיבות שבגללן ספורטאי על פונים יותר ויותר לרפואה סינית

וטיפול מהפכני אחד שנותן תוצאות שהגיעו אפילו לחלל

כשמייקל פלפס הגיע למתחם הבריכה האולימפית באולימפיאדת ריאו 2016 לראשונה, ופשט את החולצה, אפשר היה לשמוע את הלחשושים הרבה מעבר למתחם הבריכה.
השחיין המעוטר, שזכה כבר בלא פחות מ-18 מדליות זהב, חשף שורה של עיגולים אדומים המעטרת את גבו לכל האורך בין שתי כתפיו.

לא היה ברור אם אלו הן חבורות? פצעים? עיטורים?

כלומר, למי שלא בקיא ברפואה הסינית זה לא היה ברור, אך כל מי שעבר אי פעם סדרת טיפולים בדיקור סיני או שהוא מטפל בעצמו זיהה מייד את סימני כוסות הרוח על גבו של השחיין.
היו גם ציניקנים שטענו שאין לטיפול כל יעילות, ובכן, להם ענה פלפס עם 5 מדליות זהב נוספות. בגיל 31! גיל שבו אתלטים רבים כבר מודיעים על פרישה.

פלפס לא היה ייחודי בכך שפנה לרפואה הסינית כדי לטפל בעצמו בשגרה ולפני תחרויות. סימני כוסות הרוח הופיעו על גופם של אתלטים רבים בנבחרת האמריקאית.

לאחר החשיפה באולמפיאדת ריו, הנושא הפך ל"סוד גלוי" והתברר שרבים מהאתלטים המובילים בעולם פונים לרפואה הסינית ולדיקור בפרט באופן קבוע, על מנת לשפר ביצועים, למנוע פציעות ולשקם את הגוף. שחקני NBA רבים, ביניהם הכוכבים הגדולים ביותר של תקופתם כמו שאקיל אוניל וקובי ברייאנט שיתפו בדיעבד ששגרת הטיפולים שלהם כללה גם דיקור, והגדיל לעשות כוכב הפוטבול ג'יימס האריסון שפרסם תמונה של גופו הערום מכוסה כולו במחטי דיקור.

לאט לאט התמונות האלה הפסיקו להיות אייטם עיתונאי, פשוט מפני שכמעט כל אתלט מקצועי, בכל רמה, משתמש ברפואה סינית, ובדיקור בפרט, כחלק משגרת הטיפולים שלו. זה כבר לא חדשות, זו נורמה.   

אז מה יש בדיקור הסיני, שעובד כל כך טוב עד שהפך לחלק מרכזי בשגרה של ספורטאי על, אותם אתלטים שיש להם את המשאבים ואת הגישה לכל טכנולוגיה וכל טיפול קיים כולל הניסיוניים והמודרניים ביותר?

ראשית – התוצאות בשטח מדברות בעד עצמן – הטיפול עובד!

מה בדיוק הטיפול הזה עושה? ולמה כל מי שעוסק בספורט באופן קבוע צריך להכניס דיקור לשגרה?

הנה חמש הסיבות העיקריות:
סיבה ראשונה – שיכוך כאבים

דיקור סיני עוזר  להפגת כאב. למען הציניקנים – זה הוכח כבר פעמים רבות במחקרים אמפיריים, כולל קבוצות ביקורת ודימוי פלצבו שהדיקור הסיני יעיל ביותר בהפחתת כאב. הדרך בה הדיקור מפחית כאב, היא לגרום לגוף להגדיל את הייצור של חומרים המפיגים כאבים באופן טבעי. כך ספורטאים מסוגלים לחזור להתאמן בצורה מהירה ובטוחה יותר, ללא תופעות לוואי וללא סיכון לפציעה נוספת, ולהימנע כמעט לחלוטין ממשככי כאבים סינתטיים בעלי תופעות לוואי ארוכות טווח.

סיבה שנייה – התאוששות מהירה יותר

בעולם הספורט המקצועני בו אתלטים נאלצים להתחרות לעיתים שלוש פעמים בשבוע, והגוף נמצא בעומס מתמיד, זמן ההתאוששות משחק תפקיד חשוב. על ידי הגברת זרימת הדם והרפיית השרירים, השרירים העייפים מסוגלים להתאושש מהר יותר. זה מאפשר לספורטאים לדחוף חזק יותר, מוקדם יותר ולהשיג רמות חדשות של ביצועים.

סיבה שלישית – שינה משופרת

הדיקור יוצר איזון בין מערכת העצבים הסימפתטית והפאראסימפתטית.

לא ניכנס עכשיו לפרק א' במבוא לרפואה כדי להסביר את המילים המסובכות, רק נבהיר שמערכת העצבים הפאראסימפתטיים אחראית (בין היתר) על תפקוד במנוחה ועל מערכת העיכול ואילו מערכת  העצבים הסימפתטית אחראית (בין היתר) על אינסטינקט "להילחם או לברוח" החבוי בכל אחד מאיתנו. על ידי איזון בין שתי מערכות אלו ניתן להשיג שינה ארוכה יותר ואיכותית יותר.

שינה ארוכה ואיכותית הכרחית להחלמה ושיקום הגוף, וסגולותיה של שינה טובה חורגים הרבה מעבר לעולם הספורט אל החיים היומיומיים של כל אחד מאיתנו.

סיבה רביעית – התאוששות מהירה יותר מפציעות

פציעות הן הסיבה מספר אחת למניעת אימונים.

נקע או מתיחת שריר יכולים לשבש משטר אימונים. עשויים לעבור שבועות ואף חודשים כדי לחזור לרמה שלפני הפציעה גם במקרה של החלמה מלאה.

הגדלת זרימת הדם, הפחתת דלקת ומתן סביבה תומכת ע"י דיקור במחטים או דיקור בלייזר (דיקור בלייזר? כן, בהמשך נפרט גם על הטיפול החדשני הזה), יכולים להחזיר אתלטים למסלול בחצי מהזמן לעומת החלמה ללא דיקור.

סיבה חמישית – תגובת בלוטת האדרנל (יותרת הכיליה)

דיקור סיני יכול להפעיל את בלוטת האדרנל,  ובכך לאפשר לאתלטים להיות מוכנים יותר לאירוע שיא של מירוץ או תחרות או לכל פעילות ספורטיבית אחרת.

הליך זה נעשה בדרך כלל קרוב ככל האפשר למירוץ או לאירוע, כך שהגוף יהיה מוכן לבצע את הפעילות ברמות אופטימליות.

טיפול אחד מהפכני עם תוצאות יוצאות דופן

המילה האחרונה בטיפול בספורטאי על היא דיקור באמצעות לייזר. לא, לא של המכשיר ההוא מהפרסומות המרגיזות…
בקצרה, מדובר על לייזר שונה בעוצמה ובתדר מהלייזר של ניתוחי העיניים, או של שימושים תעשייתיים.

הלייזר בעצם מחליף את המחט בידו של מטפל מנוסה. המטפל מתאים את התדר ואת העוצמה של הלייזר למטופל על פי המאפיינים הייחודיים של המטופל, של אופי הטיפול ושל מצבו הנוכחי של הגוף.

לאחר מכן מתבצע הליך הדומה לדיקור, באותן נקודות ייחודיות בגוף אותן יודע מטפל מנוסה לאתר, רק שאת המחט מחליף הלייזר.
היתרון של הלייזר על המחט הוא שהגירוי המתבצע הוא גם תת עורי וגם היקפי על שכבת העור העליונה, ובעצם מייצר אפקט כפול.

התוצאה? טיפול מהיר יותר, יעיל יותר ועם תוצאות מעולות אפילו ביחס לדיקור המסורתי. לא פלא שאת הטיפול הזה אימצו בנאסא, ברוב הליגות הבכירות של ספורט מקצועני, בבתי חולים יוקרתיים ברחבי העולם ועוד.

ומה האפשרויות שלך?

זה לא משנה אם אתם אתלטים אולימפיים או ספורטאי שבת בבוקר, כל מי שעוסק בספורט באופן קבוע צריך להכניס דיקור סיני כחלק מהשגרה, לא רק לטיפול בפציעות, אלא גם לתחזוקת הגוף, לשיפור ביצועים ולמניעת פציעות, בעיקר בגילאי 40 ומעלה.

ואם כבר מטפלים – כדאי שזה יהיה הטיפול הטוב ביותר. לאחרונה החל הדיקור בלייזר להיכנס גם לקליניקות הפרטיות, והוא כיום זמין אצל מטפלים נבחרים אפילו כאן בישראל.

ולא, לא צריך משכורת של שחקן NBA כדי לקבוע טיפול כזה, למען האמת המחיר דומה למחיר של דיקור סיני רגיל.
אז אם אתם עוסקים בספורט באופן קבוע, ואתם מתכננים לעשות את זה עוד שנים רבות, כדאי לכם לטפל בגוף שלכם, בדיוק כמו שספורטאי העל עושים!

רוצה לקבוע תור לדיקור בלייזר או לטיפול רגיל?

עם ותק של מעל 20 שנה בתחום וטיפול במאות ספורטאים בכל הגילאים והרמות,

אשמח לעזור גם לך שמור על הגוף שלך ולהמשיך באימונים.

 

 הבסיס לכל טיפול מוצלח בכל שיטה הוא יחסי אמון מלאים בין המטופל והמטפל.
זה מתחיל פשוט בשיחה.
לחצו על הכפתור וצרו קשר, ונבין בצורה הטובה ביותר איך אוכל לשפר את איכות החיים שלכם.

 

השאירו הודעה בטופס למטה ואחזור אליכם בהקדם 

* מחיר טיפול -300 ש"ח ייתכנו שינויים קלים בין המרפאות. ט.ל.ח