דיקור סיני לכאבי ראש

יותר מ 45 מיליון אמריקאים סובלים מכאבי ראש ומיגרנות בכל שנה. מי לא מכיר את התחושה הזו שאין לה מרגווע, וכול מה שאתם רוצים זה שיפסק הכאב. כמעט כול אחד סובל מכאבי ראש במהלך חייו, למעשה כ 70% המאנשים סובלים מכאבי ראש לפחות פעם בשנה. כאבי ראש הינם אחת ההתלונות השכיחות ביותר. רבים מהסובלים מכאבי ראש לא יודעים שבעזרת דיקור סיני או טיפול בלייזר אקופנקטורה ניתן לטפל ביעילות בכאבי ראש ומיגרנות.

הסיבות לכאבי ראש רבות, וישנם מספר סוגים של כאבי ראש ודרכים מגוונות לטפל בהם.  

ניתן לחלק את כאבי הראש לכמה  סוגים 
כאבי ראש כרונים

סוג זה של כאבי ראש מופיע על בסיס יומי, הוא יכול להופיע במרבית ימי החודש ועלול להימשך כול שעות היממה. גם ילדים וגם מבוגרים עלולים לסבול מסוג זה של כאבי ראש. כאבי ראש כרונים עלולים להימשך שנים רבות, כאב ראש כרוני יכול להתפתח אצל אנשים הסובלים ממגרנות. שימוש בתרופות מרובות יכול ליצור כאבי ראש כרונים.

מיגרנות –

מיגרנה היא מהשכיחות שבכאבי הראש, היא תוקפת ילדים ומבוגרים כאחד, אך נפוצה יותר בקרב נשים. מיגרנה היא כאב ראש פועם וחזק הפוגע בתפקוד היום יומי. היא יכולה להיות מלווה בבחילה ורגישות לגרויים מהסביבה, היא יכולה להימשך גם יממה שלמה.

 מיגרנה מופיעה במגוון צורות וקשורה לגורמים שונים כמו – הווסת והמחזור ההורמונאלי, רגישות למזון, לחץ ומתח נפשי ואורך חיים. מיגרנה יכולה להופיע עם הפרעות ראייה,תחושת נימול ועוד….

הטיפול הקונבנציונאלי למיגרנות כולל טיפול תרופתי שעלול ליצור תופעות לוואי.

כאב ראש תעוקתי –

הוא כאב המופיע כלחץ וכובד. הוא כאב ראש חלש יותר ממיגרנה ויכול להופיע אצל ילדים ומבוגרים. כאב ראש תעוקתי נמשך על פי רוב בין שעה למספר ימים. הגורמים לכאב ראש תעוקתי יכולים להיות -מתח ולחץ שנגרם משרירי הצוואר, או מתח ולחץ נפשי שמשפיע על המערכת העיצבית .

 כאב ראש מיקבצי-

זהו כאב ראש חזק ופתאומי, המופיע לרוב באותו צד וממוקם עמוק בתוך העין ומלווה בדמעות ואודם. הכאב יכול להיות מלווה בנחיר אף סתום, כאב זה אורך לרוב כשעה, הוא  שכיח יותר בעונות מעבר ונפוץ יותר בגברים צעירים.  

כאב ראש משרירים וממפרקים-

זהו כאב ראש הנגרם מפגיעה צווארית, או לחץ ומתח של חוליות הצוואר. הכאב מוקרן כלפי  מעלה לכיוון הראש ומוחמר בשינויי תנוחה של הצוואר.

טריגמינל נוירלגיה-

זהו כאב עיצבי חזק מאוד, כמו מכת חשמל. הכאב מורגש באזור הלסת והנחיר. הכאב נמשך כמה שניות וחוזר על עצמו, הוא מאפיין אנשים בני 50 פלוס.     

כאבי ראש מסינוסים –

 כאבי ראש הקשורים לסינוסים יכולים להופיע בסינוסים המקסילארים או בסינוסים העליונים, הממוקמים מעל הגבות.

כאב זה קשור למצב הסינוסים, הוא יכול להיות כאב ראש עוצמתי והמפתח לטיפולו הוא טיפול בסינוסים.

כאבי ראש הורמונאלים –

אלו כאבי ראש הקשורים למערכת ההורמונאלית. הגורם ההורומונאלי העיקרי שקשור למיגרנות הוא הורמון האסטרוגן. שינויים ברמות האסטרוגן בזמן המחזור החודשי עלולים לגרום לכאבי ראש בקרב נשים.

הטיפול הקונבנציונאלי לכאבי ראש הוא בעיקרו טיפול תרופתי. לכאבי ראש קלים נותנים בעיקר אקמול אופטלגין ונורופן, כאשר לכאבי ראש חזקים יותר נותנים לרוב תרופות ממשפחת הטריפטנים  שהידועה שבהן היא רילרט. לעיתים נותנים גם תרופות להורדת לחץ דם ותרופות לאפילפסיה שנמצאו יעילות לכאבי ראש.

 לתרופות הללו עלולות להיות תופעות לוואי והן עלולות לפגוע בכבד ובכליות. כמו כן עלול להיוצר אפקט ריבאונד – מצב בו כשמפסיקים לקחת את התרופות, הכאבים עלולים להתגבר ולהחמיר.  

דיקור סיני לכאבי ראש

רפואה סינית מטפלת באנשים ולא במחלות 

דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים שימשו להקלה על כאבי ראש ומיגרנות במשך אלפי שנים. דיקור וצמחי מרפא יכולים לגרום להקלה בכאבי הראש ומיגרנה. וכול זאת ללא תופעות הלוואי שתרופות יכולות לגרום כמו – סחרחורת, בחילה או דופק לא סדיר. הרפואה הסינית המסורתית שונה מהרפואה המערבית הקונבנציונאלית, באבחון וטיפול בכאבי ראש בכך, שהיא מטפלת באדם ולא במחלה, בעזרת שימוש במגוון טכניקות כמו דיקור סיני, צמחי מרפא, עבודת גוף / עיסוי ותרגילים אנרגטיים להשבת חוסר איזון בגוף.  דיקור סיני היא שיטת טיפול בה מוחדרות מחטים חד פעמיות לנקודות דיקור הנמצאות על מרידיאנים, שהם מסלולי אנרגיה לאורך הגוף.

הדיקור סיני- אקופונקטורה יעילה ביותר לכאבי ראש ומיגרנה בכול הגילאים. ואכן  משרד הבריאות האמריקאי  (NIH) הכיר בשנת 1997 בדיקור הסיני כטיפול יעיל לכאבים.

איך הדיקור הסיני עוזר למיגרנות ?

 דיקור סיני גורם לגוף לשחרר אנדרופינים, שהם משככי כאב טבעיים וחומרים נוגדי דלקת המצויים בגופינו. חומרים אלו מנטרלים את כאבי הראש. מחקר  שבדק את יעילות הדיקור לכאבי ראש בדק – 2400 מטופלים שסבלו מכאבי ראש ומצא שהדיקור עזר ל 82% מהמטופלים שנעזרו בדיקור סיני.

 כיצד מתאימים את הטיפול למטופל ?

כאשר מגיע מטופל עם כאבי ראש, המטפל יערוך תשאול מקיף בכדי להבין את אופי הכאב ואת הסיבות להיוצרותו.

 איבחון טוב יוביל לריפוי

ישנה חשיבות לאבחון סיבות הכאב בכדי להשיג ריפוי. הרפואה הסינית מאבחנת בעזרת תשאול מקיף, בדיקת דופק ובדיקות אזורי רפלקס בגוף שמשקפים אברים פנימיים.

לרפואה הסינית יש דרכים רבות לטפל בכאבי ראש ומיגרנות. המטפל יתאים את הטיפול למטופל ויבחר את שיטת הטיפול, כמו גם את הנקודות המתאימות ביותר למצבו של המטופל.

ניתן לטפל בעזרת שיטות שונות כגון :

  • טיפול בעזרת דיקור סיני שבו מוחדרות מחטים חד פעמיות לנק' דיקור.
  • טיפול בעזרת צמחי מרפא סינים, והתאמת פורמולה של צמחים למטופל.
  • טיפול בעזרת שיאצו או טוויאנה [ טיפולי מגע ] בכדי לאזן את המרידיאנים.
  • טיפול בעזרת מכשיר דיקור לייזר רך שמגרה את נקודות הדיקור, מפחית דלקת ומחדש את התאים.
בחירת נקודות דיקור לכאבי ראש ומיגרנות

מכיוון שכאבי ראש משפיעים על הראש, אנשים רבים מניחים שנקודות דיקור לכאבי ראש ימוקמו בראש ובצוואר. זה לא המקרה לגבי מיגרנות ולמעשה השימוש בנקודות אלו למיגרנות עשוי לגרום להחמרה של הבעיה.

הכאבים במיגרנה עשויים להיות קשורים להרחבת כלי הדם בראש, לכן הגברת זרימת הדם בראש עשויה להגביר את הכאב המורגש. מסיבה זו, מטפלים מנוסים נמנעים מדיקור נקודות בראש, צוואר ופלג גוף עליון. במקום זאת בוחרים נקודות בפלג הגוף התחתון ובגפיים זאת בכדי להפחית את התרחבות כלי הדם בראש.

הטיפול בדיקור סיני לכאבי ראש

הטיפול בדיקור סיני למניעת כאבי ראש מבוסס על הפחתת מתח. הדיקור הסיני משפיע על המערכת הסימפטטית והפרה סימפטטית ע"י וויסות מערכת העצבים  הסימפטטית והפאראסימפתטית בכדי להקל על הכאבים. המחטים ממוקמות בנקודות המגבירות את זרימת הדם לשרירים כואבים ומתוחים. המטרה היא להוריד את המתח בצוואר בפנים בלסת ובגב העליון.

האם דיקור סיני  ושימוש בלייזר לכאבי ראש ומיגרנה הם טיפולים בטוחים ?

התשובה היא כן – הם בטוחים לחלוטין כאשר הם מבוצעים על ידי אנשי מקצוע מורשים ומיומנים. למעשה, אחד היתרונות של דיקור סיני למיגרנות וכאבי ראש הוא העובדה כי המטופלים אינם חווים את תופעות הלוואי הקשורות לטיפול תרופתי.

לסיכום

כאבי ראש ניתנים לטיפול, ואין צורך לחיות עם הכאב. בעזרת טיפול מתאים ניתן להפחית ואף להעלים את כאבי הראש והמגרנות.

היתרונות של הדיקור ושל טיפולי הלייזר לכאבי ראש הם בכך שהם אינם מערבים חומרים כימיים והם טיפולים טבעיים, המשתמשים במשאבי הגוף ומביאים את הגוף למיצוי הפוטנציאל שלו.

הטיפול בדיקור לא גורם לתופעות לוואי והוא בטוח לחלוטין, בשונה מהטיפול הקונבנציונאלי שמשתמש בתרופות שעשויות לעורר תופעות לוואי.