דיקור סיני לכאבי צוואר

מחקר שנערך בשנת 2009 מצא כי דיקור מועיל יותר לכאבי צוואר לעומת דיקור מדומה, אולם הניתוח התבסס על כמות מועטה של עדויות (רק שלושה מחקרים עם אוכלוסיות מחקר קטנות). מחקר נוסף שנערך בגרמניה כלל יותר מ 14,000 משתתפים מצא, כי הוספת דיקור לטיפול הסטנדרטי מקל על  כאבי צוואר. החוקרים מצאו, כי המטופלים דיווחו על הקלה משמעותית בכאב בעזרת טיפול בדיקור סיני, לעומת אלו שלא קיבלו טיפול. החוקרים לא בדקו את השפעת הדיקור  לעומת  דיקור מדומה.

כאבי צוואר הם אחד משלושת התלונות הנפוצות ביותר מבין התלונות אורטופדיות

65%—75%  מהאוכלוסיה סובלת או תסבול מכאבי צוואר לאורך חייהם. כאבים בצוואר יכולים להקרין לזרועות או לראש, ועשויים להשפיע על העצבים, שרירים ועל מערכת השלד. כפ יכולים להיות קשורים לעצבים, שורשי עצב, מפרקים בינוניים, דיסקים, עצמות, שרירים ורצועות.

טיפול קונבנציונאלי כולל המלצה להישאר בתנועה ולהמשיך בפעילות היומיומית. כמו כן משמשים  במשככי כאבים (למשל אקמול, NSAIDs, אופיואיד), שימוש במרפי שרירים, זריקות עמוד שדרה בסטרואידים והפניה לניתוח.

כאבי צוואר ממה הם נגרמים ?

ישנן כמה סיבות שגורמות לכאבי צוואר-  

 • שרירים חלשים ותפוסים, בעיה בעמוד השידרה אם בגלל בעיה מולדת או עקב שינויים ניווניים בעמוד השידרה.
 • אורח חיים – ישיבה ממושכת מול המחשב או הטלווזיה יוצרת חולשה של שרירי הצוואר והגב התכוצות של שרירים ולחץ על חוליות הצוואר, במקרים מסוימים ישיבה ממושכת עלולה ליצור פריצות דיסק.
 • מתח ולחץ – גורמים לכיווץ ותפיסה של שרירים וכתוצאה מלחץ עלולים להתכווץ שרירי הצוואר והטרפזיוס שמחוברים לצוואר.
 • כאבי צוואר עלולים ליצור תופעת לוואי כגון – כאבי ראש בעיות עיניים וכאבים בזרועות עקב לחץ של חוליות הצוואר על העצבים.
 • התקררות יכולה ליצור רגישות וכאב צווארי שאם לא יטופל כראוי הוא עלול להפוך לכאב צוואר כרוני.
 • טרואמה כגון תאונת דרכים יכולה לגרום לצליפת שוט ולפגיעה בחוליות הצוואר.
 איך דיקור סיני יכול לעזור לכאבי צוואר ?

טיפולי דיקור סיני יכולים להשתנות על פי שיטות המטפל ואסטרטגיית הטיפול שלו. ברוב המקרים המטפל מתחיל בתשאול הסימפטומים של המטופל, תזונתו ושגרת חייו, דבר שעשוי לתת רמזים לגבי הנקודות היעילות ביותר בגוף להצבת המחטים.

 ישנן נקודות רבות לטיפול בכאבי צוואר, אולם בכדי להתאים את הנקודות למטופל יש לעשות אבחנה מדויקת.

דיקור לכאבי צוואר עם הקרנות לגפיים –

דיקור לכאבי צוואר המקרינים לגפיים, יתמקד בהפחתת והורדת הלחץ מעמוד השידרה הצווארי. נטפל בעזרת נקודות דיקור רחוקות המשפיעות על עמוד השידרה הצווארי ובנוסף נשתמש בנקודות דיקור המשפיעות על זרימת הדם ומערכת העצבים בידיים.

דיקור לכאבי צוואר עם קושי להזיז את הצוואר –

המקרה כזה נאבחן את מהות המגבלה התנועתית, האם הקושי הוא להניע את הצוואר לצדדים או  למעלה ולמטה, כאשר לכול מצב יש את הטיפול המתאים עבורו.

דיקור לכאבי צוואר שגורמים לכאביי ראש וסחרחורות –

במקרה כזה נטפל בשורש הבעיה ובסיבה שבגללה יש לחץ וכאב על הצוואר. לאחר שנרפה את שרירי הצוואר ונדקור נקודות דיקור שמשפיעות על חוליות הצוואר. לעיתם קרובות הטיפול הזה יפחית את כאבי הראש שמקורם מהצוואר, במקרה שיש סחרורות נוסיף נקודות שמטפלות בסחרחרות.

חלק מהאנשים שסובלים מכאבי צוואר נעזרים בעיסוי בכדי להקל על הכאבים, אולם מחקר אקראי שבדק מטופלים עם כאבי צוואר ופורסם בירחוני רפואה, מצא שדיקור יעיל יותר מעיסוי בהקלה לטווח ארוך ובשיפור טווח התנועה בקרב  אנשים  עם כאביי צוואר.  

המחקר בדק 177 מטופלים שסבלו מכאבי צוואר הם חולקו לשלוש קבוצות – קבוצה אחת קיבלה דיקור סיני קבוצה שניה קיבלה דיקור דמה  וקבוצה שלישית קיבלה עיסוי.

התוצאות הראו שהמטופלים שקיבלו דיקור סיני דיווחו על הפחתה משמעותית בכאבים, לעומת שתי הקבוצות הנוספות. החוקרים דיווחו שדיקור סיני הינו טיפול יעיל למטופלים עם כאבי צוואר.

איך למנוע כאבי צוואר ?

מכיון שכאבי צוואר יכולים להיגרם מאורח חיים לקוי, שינוי אורחות החיים וההרגלים יכול לעזור למנוע ולהפחית כאבי צוואר.

ע"י חיזוק שרירי הגב ושרירי הבטן, ניתן לחזק את מערכת השלד, לייצב את הגב ולמנוע כאבי צוואר.

ארגונומיה – התאמת אביזרים נלווים כמו המחשב והטלוזיה לגובה וזווית שאינם גורמים נזק לצוואר.

למרות הכאב מומלץ להשאר בתנועה. חוסר תנועה יוצר קיבעון וניוון של השרירים דבר שעלול לפגוע בעמוד שידרה .

 • הבסיס לכל טיפול מוצלח בכל שיטה הוא יחסי אמון מלאים בין המטופל והמטפל.
  זה מתחיל פשוט בשיחה.
  לחצו על הכפתור וצרו קשר, ונבין בצורה הטובה ביותר איך אוכל לשפר את איכות החיים שלכם.

סובלים מכאבי צוואר? 

רוצים לדעת איך הרפואה הסינית משולבת עם לייזר יכולה לעזור לכם ? 

השאירו הודעה בטופס למטה ואחזור אליכם בהקדם 

נקודות דיקור לכאבי צוואר

נקודות דיקור סיני לפריצת דיסק

Zhèng Jīn

ממוקמת במרכז גיד אכילס 3.5 צון סופריורית לתחתית העקב בין Ki-3 ל- Bl-60. הנקודה מטפלת ב - צוואר תפוס ונוקשה. כאבים של עמוד השדרה. כאב גב תחתון. הידרוצפלוס.

Fèi Xīn

הנקודה ממוקמת ב בחלק הדורסלי של האצבע האמצעית, במקטע האמצעי במרכז. הנקודה מטפלת ב -כאב של עמוד השדרה. כאב של הצוואר והגב העליון. כאב של הרגל (דליות ברגליים)

דיקור סיני לפריצת דיסק

Xià Bái

הנקודה ממוקמת בחלק הדורסלי של פרק כף היד, בין העצמות המטאקרפליות הרביעית והחמישית. הנקודה מטפלת ב -כאבי שיניים. קוצר ראיה. אבנים בכליות ובכיס המרה (ספאזם). כאב גב תחתון אקוטי

שלחו הודעה