דיקור סיני לכאבי גב

לטפל בכאבי גב ללא תרופות 

במשך השנים טיפלתי בעשרות אנשים עם כאבי גב. 
אני תמיד נפעם מהיכולת של הדיקור הסיני והדיקור היפני לעזור לכאבי גב.
יש הרבה נקודות דיקור לכאבי גב, חלקן באזור הגב וחלקן באזורים רחוקים מהגב כמו הגפיים.
אפשר לטפל בכאבי גב בעזרת דיקור יפני או בעזרת דיקור סיני וניתן לטפל בכאבי גב גם בעזרת דיקור בלייזר רך.
המטפל המנוסה יתאים את הטכניקה למצבו של המטופל.

15% מאוכלוסיית העולם סובלים מכאבי גב רובם צורכים תרופות ומשככי כאבים שעלולים ליצור תופעות לוואי, דיקור סיני לכאבי גב הינה דרך טבעית לטפל בכאבים ללא צורך בתרופות.

אורח חיים מתוח, תזונה לקויה חוסר בשעות שינה, יציבה לא נכונה  כול אלו עלולים לגרום לכאבי גב תחתון ולעיתים לפריצת דיסק. 
כאבי הגב הם אחת מהסיבות המרכזיות להעדרות מהעבודה, הם פוגמים באורח החיים וכ 80%  מהאנשים יסבלו מהם בשלב מסויים בחייהם.

 מה הם הסימפטומים של כאבי גב ?

זה יכול להתחיל כמו תחושה מוזרה בגב, או תחושה של שריפה בגב, לעיתים מופיע כאב חד בחלק אחד של הגב או בגב כולו ובמקרים מסוימים יש הקרנה לעכוז או לרגליים. חומרת הכאבים משתנה מאדם לאדם, במקרים אחדים כאבי הגב חזקים וגורמים למטופל לשכב ללא יכולת תנועה ובמקרים אחרים, יש פגיעה בתנועתיות ובאיכות החיים. הכאב יכול להימשך כמה ימים, כמה שבועות במקרים רבים הוא הופך להיות כאב כרוני.

כאבי גב עלולים להעיד על בעיה פנימית ולכן מומלץ להתיעץ עם רופא .

דיקור סיני לכאבי גב

דיקור סיני הינה אחת מהדרכים היעילות בעזרתן ניתן לטפל בכאבי גב. הדיקור היא אחת משיטות הטיפול של הרפואה הסינית. הטיפול נעשה ע"י החדרת מחטים דקות וחד פעמיות לנקודות דיקור הנמצאות לאורך הגוף. החדרת המחטים מגרה את מערכת העצבים שגורמת למוח להפריש אנדרופינים (משככי כאבים טבעיים) וכך בעזרת הדיקור הגוף מרפא את עצמו בכוחות הריפוי הטבעיים הקיימים בגופינו.

מחקר משותף של חוקרים מבית הספר לרפואה פנינסולה מפליימות בריטני יחד עם חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת  במרילנד בדק  את היעילות של דיקור סיני לכאביי גב  תחתון  החוקרים  ערכו (Meta-Analysis)  סקירה מקיפה של  33 מחקרים שעמדו בקריטריונים מחמירים בכדי להכלל בסקירה.
המחקר בדק את השפעת הדיקור הסיני על פי הפרמטרים הבאים : הפחתה בכאבים, שיפור כללי, שיפור טווח התנועה, חזרה לעבודה ושימוש במשככי כאבים.

לצורך המחקר נבדקו שלוש קבוצות ביקורת שונות ונערכה השוואה שבדקה את השיפור בין שלושת הקבוצות 
 -קבוצה ראשונה קיבלה טיפול אמיתי של דיקור סיני.
-קבוצה שניה קיבלה  טיפול  דמה של דיקור סיני, ע"י דיקור נקודות מדומות בדיקור שטחי.
-קבוצה שלישת היתה קבוצת ביקורת שלא קיבלה טיפול.  

התוצאות של המחקר הראו שטיפול בדיקור סיני יעיל ואפקטיבי יותר בכול הפרמטרים לעומת דיקור הדמה והקבוצה שלא קיבלה טיפול כלל.
מסקנת החוקרים הינה שטיפול בדיקור סיני יעיל לכאבי גב תחתון !!!
החוקרים ציינו שיש צורך לערוך מחקרים נוספים בכדיי להעריך ולהשוות את יעילות הדיקור  לעומת  תרופות  ודרכיי טיפול נוספים.

לקריאת המחקר ליחצו כאן 

 מחקר נוסף שנערך בגרמניה ב אוניברסיטת  Regensburg והתפרסם ב  Journal Archives of Internal Medicine

 המחקר כלל  1162 נבדקים  בין הגילאים  18-86  שסבלו מכאבי גב  במשך כשמונה שנים. הנבדקים חולקו לשלוש קבוצות ביקורת

 קבוצה ראשונה שקיבלה טיפול בדיקור סיני  ע"פ עקרונות הרפואה הסינית  בטיפול  היה כ 30 דקות ונערך פעמיים בשבוע.

 קבוצה שניה קיבלה דיקור דמה שכלל דיקור שיטחי בנקודות מדומות, קבוצה זו לא אובחנה והיא קיבלה   שני טיפולים בשבוע  משך כול טיפול היה 30 דקות.

קבוצה שלישית  קיבלה טיפול קונבנציונאלי שכלל פיזיוטראפיה משככי כאבים והמלצות לאימון גופני .

 המחקר ארך 6 חודשים  והתוצאות נמדדו ע"י שאלונים הבודקים הטבה של 33% ברמת הכאב כפי שמקובל  בעולם הרפואה  .

 בקבוצה הראשונה  הקבוצה שקיבלה דיקור אמיתי היו 47.6%  שדיווחו על הטבה

בקבוצה השנייה אצל אלו שקיבלו דיקור דמה היו  44.2%  שדיווחו על הטבה.

בקבוצה השלישית אצל אלו שקיבלו טיפול קונבנציונאלי  היו 12% שדיווחו על הטבה.

 מסקנות המחקר המבוסס אבחנה קבעו שדיקור סיני  לכאבי גב תחתון יעיל אם הוא נמשך לפחות 6 חודשים ויעילותו כמעט כפולה מזו של הטיפול הקונבנציונאלי.

אפשר לראות שגם הקבוצה שקיבלה דיקור דמה היתה הטבה משמעותית , ניתן להסביר זאת בכך שגם דיקור בנק שאינן נק דיקור מוכרות, אם הן ממוקמות באזור הכאב הן יכולות להשפיע בכך שהן משפיעות על המערכת העצבית ויוצרות ראקציה מקומית באזור הכאב .

 לקריאת המחקר לחץ כאן 

סקירה שנערכה לאחרונה על 22 מחקרי דיקור סיני הראתה שדיקור מספק הקלה לטווח קצר מכאבי גב כרוניים. בנוסף המחקרים הראו שאנשים שעשו דיקור סיני או דיקור דמה הרגישו שיפור בכאבי הגב לעומת אנשים שקיבלו טיפול רפואי סטנדרטי .

הנחיות מטעם אגודת הכאב האמריקאית והמכללה האמריקאית לרופאים קוראות לרופאים לשקול דיקור סיני כטיפול אלטרנטיבי לחולים עם כאבי גב תחתון כרוניים שלא מוטבים בעזרת טיפול קונבנציונאלי.

מתי  מומלץ לעשות דיקור סיני לכאבי גב ובאילו מצבים ?

הדיקור הסיני מתאים לאנשים שסובלים מכאבים בכול השלבים. מהופעת הכאב בשלב הראשוני ועד לכאביים כרונים, הנמשכים כבר תקופה ארוכה. אנשים עם פריצות דיסק ,ונשים בהריון שיכולות לטפל בדיקור סיני ללא חשש להריון ולעובר.

בשלב הראשוני כשהכאב רק התחיל הדיקור יתמקד במציאת סיבת הכאב והפחתת הכאבים. במצבים שהכאב הופך להיות כרוני, הדיקור יתמקד בהפחתת הדלקת, חיזוק בלוטת האדראנל [שנחלשת בכאבים כרונים ],וחיזוק מערכת השלד והשרירים. בפריצות דיסק בשלב ההתחלתי לאחר שנעשה אבחון, ניתן לעשות דיקור שיכול להקל על הכאבים הבלתי נסבלים שאנשים חווים.

היכן מתבצע הטיפול ובאילו נקודות דיקור משתמשים ?

נקודות הדיקור לכאבי גב נבחרות ע"י המטפל, בהתאם למצבו הרפואי של המטופל. ישנן נקודות דיקור לכאביי גב : ברגליים, בידיים, באוזן, בגב. חלק מהנקודות משפיעות על הגב באופן עקיף דרך מערכות שונות בגוף, כמו נקודות המשפיעות על בלוטת האדראנל וחלק מהנקודות יוצרות דלקות מיקרוסקופיות שעוזרות לתהליך הריפוי של הגוף.

נקודות חשובות לכאבי גב :

Ling gu   – הנקודה ממוקמת בכף היד והיא מטפלת בכאבים בשריר הרחב גבי   latissimus dorsi 

Bl-40 –  שנמצאת  בקפל בית הברך בחלק האחורי של הרגל. נקודה שמטפלת בכאבי גב תחתון

Kid-7  –  ממוקמת בחלק האמצעי של השוק. נקודה שמחזקת את הכליות ומטפלת בגב ובעמוד השידרה

Gb 31 – נמצאת בחלק הלטראלי של הירך. נקודה שעוזרת  לכאביים המקרינים לרגל

דיקור סיני לכאביי גב

 

איך הדיקור יכול לעזור לכאביי גב ?

הדיקור הסיני מגביר את זרימת הדם לאזורים הפגועים וע"י כך עוזר להאיץ את תהליך ההחלמה. בנוסף הוא מחזק ומעודד את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף בעזרת חיזוק בלוטת האדראנל, וחיזוק המערכת החיסונית. הדיקור מאזן את מערכת העצבים וע"י כך עוזר להפחית מתחים ולהרפות את השרירים.  

אבחון כאבי גב ברפואה הסינית

האבחון ברפואה הסינית מנסה לזהות את שורש הבעיה אצל המטופל, בכדי לאפשר לו לקבל את הטיפול המדוייק ביותר. ישנם כמה  פרמטרים אותם בודקים אצל אדם הסובל מכאביי גב והם : 
מיקום הכאב – באיזה מרידיאן ושריר הכאב מופיע. על פי הרפואה הסינית לאורך הגוף ישנם מרידיאנים שהם ערוצי אנרגיה וכאשר אנו יודעים איזה מרידיאן מעורב, נוכל לבחור נקודות טיפול מתאימות.
אילו תנועות יוצרות את הכאב ואיזה שרירים מעורבים.

ההיסטוריה הרפואית של המטופל- שעוזרת להבין את סיבת הכאב ומאפשרת טיפול מדוייק שלוקח בחשבון גם את העבר הרפואי של המטופל .

סוג הכאב – התשובה לשאלה זו עוזרת להבין את הפתלוגיה של הכאב.

 דרכי הטיפול בדיקור סיני לכאבי גב

לאחר שאבחנו את המטופל אנו צריכים לגבש אסטרטגיה טיפולית. ישנן נקודות דיקור רבות לכאבי גב, אבל בכדי שהטיפול יצליח צריך להתאים את הנקודות למטופל.
נקודות דיקור רחוקות : מערכת המרידיאנים היא מערכת מורכבת ויש בה מסלולים רבים שעוברים ומגיעים אל כול מערכות הגוף. בעזרת נקודות דיקור רחוקות אנו יכולים להשפיע על הגב, דרך מערכת המרידיאנים. דרך נוספת להסתכל על זה הינה שנקודות הדיקור מגרות את מערכת העצבים, שמרושתת בכול הגוף וכך ניתן בעזרת מחט באזור מסויים, להשפיע על כאב באזור אחר.  

נקודות דיקור מקומיות : אלו נקודות הממוקמות באזור הכאב וכאשר אנו דוקרים אותם אנו יוצרים תגובה בריקמת החיבור ובשריר, דבר שמסייע להקלה בכאב והרפיית השריר.

נקודות מערכתיות : אלו נקודות שמטפלות באיברים הקשורים ישירות או בעקיפין לשורש הבעיה של המטופל. נקודות אלו יחזקו את האברים, יורידו את רמת הלחץ  ע"י איזון מערכת העצבים ויגבירו את זרימת הדם לשרירים. דיקור סיני מפחית את הכאב ללא תופעות לוואי

דיקור סיני לכאבי גב מפחית את הכאבים, מרפא את השרירים, מרגיע את המערכת העיצבית ומגביר את כוחות הריפוי הטבעי של הגוף. יתרונותיו של הדיקור הסיני, הם בכך שהטיפול נעשה באמצעים טבעיים בלבד ללא תופעות לוואי שעלולות להופיע בעקבות שימוש במשככי כאבים.

שלחו הודעה