דיקור סיני טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה שבה עצבי המו,ח העין  וחוט השדרה מאבדות פיסות של מיאלין.
התופעות והתסמינים השכיחים בטרשת נפוצה הם : תחושות משונות בגוף, נימולים ועקצוצים, טשטוש ראיה, שינויים במצבי הרוח, סחרחורות, קשיים בהליכה, כאבי צוואר וגב.

דיקור סיני, זאת אחת משיטות הטיפול של הרפואה סינית .

הדיקור הסיני נעשה ע"י החדרת מחטים דקות לנקודות דיקור אנרגטיות בגוף.
מטרת הטיפול לשפר את תפקוד הגוף הכוללת זרימת אנרגיה – המכונה צ'י (מבוטא צ'י) – דרך 14 מסלולים (המכונים "מרידיאנים") בגוף. על פי תיאוריות הרפואה הסינית, מחלות נובעות מחוסר איזון או הפרעה בזרימת האנרגיה ובאיזון האופטימלי בין הכוחות ההפוכים של "יין" ו"יאנג ".

הדיקור כולל דיקור בנקודות דיקור ספציפיים על העור, בדרך כלל על ידי החדרת מחטים מתכתיות דקות וחד פעמיות לנקודות לאורך המרידיאנים של הגוף, כדי לשנות את זרימת האנרגיה.

ברפואה הסינית ניתן להשתמש גם בשיטות אחרות להפעלת הנקודות, בעזרת דיקור בלייזר, שימוש במוקסה, עיסוי (המכונה ביפן גם אקופרסורה או שיאצו), כוסות רוח, דיקור סיני עם גירוי חשמלי (אלקטרואקופנקטורה).

בדרך כלל נדרשים 6 עד 10 מפגשים כדי לקבוע אם הטיפול יעיל.

בטיחות ויעילות

בעוד שדיקור סיני שימש במשך מאות שנים לטיפול במגוון מצבים, רק משנות השבעים הוא צבר פופולריות במערב.
עד כה לא היו ניסויים קליניים מבוקרים בקנה מידה גדול להערכת בטיחותם ויעילותם של דיקור סיני אצל אנשים עם טרשת נפוצה.
המחקרים הקטנים שנעשו מצביעים על תועלת אפשרית לעייפות, כאב, מצב רוח ואיכות חיים, אך ממצאים אלה ממתינים לאישור במחקרים גדולים יותר.

דיקור סיני יכול להקל על תסמינים מסוימים הקשורים לטרשת נפוצה, כולל כאב, ספסטיות, קהות ועקצוץ, בעיות בשלפוחית השתן ודיכאון. אולם אין שום ראיות לכך שדיקור סיני יכול להפחית את תדירות החמרת הטרשת הנפוצה או להאט את התקדמות הנכות.

בשנת 1997 כינס המכון הלאומי לבריאות (NIH) פאנל בן 12 חברים כדי להעריך את המחקרים הרבים שנעשו על דיקור סיני במצבים רפואיים שונים.
הפאנל הגיע למסקנה כי דיקור סיני הוא אפשרות טיפול טובה בעקבות אירוע מוחי, ולטיפול בכאבי ראש, כאבי פנים, כאבי גב תחתון, וכאבי צוואר.
מחקרים נוספים העלו כי דיקור סיני עשוי להועיל לחרדה, דיכאון, סחרחורת ובעיות בדרכי השתן.

תופעות לוואי וסיכונים

פאנל ה- NIH הסיק מסקירתם את המחקרים כי דיקור סיני הוא טיפול בטוח, במיוחד אם הוא מבוצע על ידי מטפל מיומן ומוסמך. השימוש במחטים חד פעמיות סטריליות חיוני בכדי למנוע כל סיכון לפטיטיס או לאיידס.

  מקורות ומחקרים נוספים

על נקודה- מאמר מומנטום 

דיקור סיני וטרשת נפוצה: העובדות הבסיסיות 

סובלים מטרשת נפוצה?

רוצים לדעת איך הרפואה הסינית יכולה לעזור לכם ? 

השאירו הודעה בטופס למטה ואחזור אליכם בהקדם