דיקור סיני בהריון 

כיצד דיקור סיני בהריון יכול לתרום להתפתחות העובר ולהריון בריא של האם לעתיד  

לאורך השנים טיפלתי בהרבה נשים בהריון,ותמיד שמחתי לראות איך הדיקור הסיני תומך בנשים אלו, שנמצאות בתקופה קסומה בחייהן.    

תקופת ההריון עבור האישה, שבתוך רחמה מתפתח עובר קטן, עשויה להיות קסומה ונהדרת. עם זאת, היא עלולה להיות גם מלאה בלחצים וחששות שהם טבעיים לחלוטין, בנוסף לתחושות פיזיות לא נעימות שהרבה נשים חוות. עבור אישה בהריון, הטיפולים שמציעה הרפואה הסינית עלולים לעיתים לעורר רתיעה, בעיקר בשל חוסר הבנת המהות של שיטות הטיפול והיכרות מצומצמת עם הרפואה הזו בכלל, בעוד שבפועל ייתכן בהחלט שדווקא אלו הם הדברים שיסייעו לה ולא הפתרונות הסטנדרטיים שהרפואה המערבית מציעה. מסיבה זו, נראה שהעשרת הידע בתחום הרפואה הסינית ובפרט בנוגע ליתרונות הדיקור הסיני בהריון, יכולה לפתוח צוהר לעולם חדש עבור נשים בהריון ולאפשר להן לעבור חווית הריון טובה הרבה יותר.

מהות הדיקור סיני

הדיקור הסיני  הוא אחד מהענפים המרכזיים ברפואה הסינית, הנשען על ידע בן אלפי שנים. בכדי להבין את תועלות הדיקור הסיני בכלל ובתקופת ההריון בפרט, ראשית יש לעמוד על אחד מן ההבדלים המהותיים בין  הרפואה הסינית לרפואה המערבית. 

על פי הרפואה הסינית, בתוך גופו של כל אדם זורמת אנרגיה הנקראת "צ'י" והיא זורמת בגופנו. המצב הגופני והנפשי של האישה או הגבר, נשען על האיזון של אנרגיית הצ'י ועל איזון האיברים שבגוף. כאשר יש איזון של אנרגיית הצ'י ושל האיברים בגופנו אנו מרגישים נפלא בגוף ובנפש,  אך לעיתים האיזון הזה מופר. חוסר איזון – גורם לכאבים ולמחלות וכן למצב רוח לא טוב ודיכאון. הדיקור הסיני מטרתו לאזן את הצ'י ואת האיברים בגופנו, על מנת לאפשר להם להמשיך בתפקודם התקין  ובכך לרפא חולי וכאב. 

בניגוד לרפואה המערבית, אשר מציעה לנשים הרות שחשות שלא בטוב תרופות למיניהן ופתרונות כימיים, הדיקור הסיני בהריון – מתייחס לתחושות כמו בחילה וחולשה שהן שכיחות מאוד במהלך ההריון, כאל מצב של חוסר איזון באחד מאיברי הגוף. לרוב זה יהיה הקיבה, מכאן שהפתרון נעוץ באיזון מרידיאן הקיבה ובכך ניתן יהיה לשפר את תחושת הבחילות ולהקל על אותה אישה.

כיצד הדיקור הסיני עוזר לאם ולעובר במהלך ההריון?

לעיתים ההיכרות עם הידוע ובמקביל אליו גם הפחד מן הלא מוכר, גורם לאנשים ובפרט לנשים הרות שאינן חשות בטוב, להיאחז בטיפול הסטנדרטי של הרפואה המערבית, להסתפק בו בלבד ו"לפספס" הזדמנות לשיפור משמעותי בהרגשה, על ידי קבלת טיפול בדרכים אחרות, שאותן הן עדיין לא ניסו. כאשר אישה נמצאת בהריון, היא עלולה לסבול מכמה תופעות שיכולות להופיע בכול שלב ושלב בהריון, החל מן השליש הראשון כאשר מרבית הנשים מדווחות על בחילות וחלקן גם על הקאות מרובות. ההשלכה הפיזית של הקאות מרובות בהריון היא התייבשות, העלולה להוביל לחולשה רבה ובמקרים חמורים אפילו להפלות. כאשר ההריון מתקדם והגוף נעשה כבד יותר, ייתכנו תחושות של כאבי שרירים שונים, כמו :כאבי גב וצוואר, לחץ דם שעולה וכלי דם שלוחצים על השרירים בשל הגדילה וההתרחבות של האגן, כאשר כל אלו גורמים לאי נוחות רבה אצל האישה ולפעמים לכאבים קשים המפריעים לתפקוד היום-יומי. 

דיקור סיני בכל אחד משלבי ההריון עצמו, לרבות בלידה ואף לאחריה – יכול לפתור מיחושים ברמות שונות ולתת מענה לתחושות לא נעימות ולבעיות בריאותיות, הן כאלה אשר משפיעות על האישה עצמה והן כאלה העלולות להזיק לעובר המתפתח. הרפואה הסינית ובפרט הדיקור, תומכים באישה ובעובר במהלך כל ההריון ואחריו ומציעים דרך שאיננה כימית, לטיפול במכאובים של כל שליש בהריון. 

 

 

יתרונות הדיקור בהריון לפי שלישים

על פי הרפואה הסינית, הרחם של האישה מהווה שער לחיים חדשים בעולם, כאשר הריון מתרחש בפגישה בין התמצית הלבנה של הגבר לתמצית האדומה של האישה. הדיקור הסיני רואה במפגש זה התחלה של תהליך ייחודי בן שלושה שלבים, לכן הוא מתייחס לכל שליש בנפרד ולאתגרים המגיעים עמו ומציע פתרונות מתאימים והקלה בתחושה:

בשליש הראשון – הדיקור מחזק את תהליך ההשרשה של העובר ואת יכולת הרחם להחזיק אותו. בעזרתו ניתן להשיג הקלה בתסמיני התקופה הראשונה של ההריון, אשר באים לידי ביטוי בבחילות והקאות. בנוסף, השבועות הראשונים הם קריטיים ביותר להתפתחות העובר והפלה היא מקרה נפוץ בשלב זה. הדיקור, בין היתר, מחזק את הכבד, אשר על פי הרפואה הסינית חולשה שלו היא המקור להפלות חוזרות ונשנות.

בשליש השני – הדיקור תומך בהריון בכך שהוא מסייע ליצירת סביבה נקייה מרעלים. בשבועות הללו מתרחשת גדילה מואצת של הרחם ושל כלי הדם במפשעה, בשריר הפיריפורמיס ובאיזור הקלויקולה, מה שעלול לייצר לחץ ותחושת כאב בגב התחתון בכתפיים ובצוואר, בשלב הזה כל פציעה אורטופדית ישנה – עלולה להחריף, מכיון שמתרחש שינוי בכל מבנה השלד והשרירים . הדיקור הסיני עוזר להרפות את הלחץ שנוצר על כלי דם ועורקים ובכך מפחית את רמות הכאב.

בשליש האחרון – נדרש חיזוק משמעותי של המערכת החיסונית ובנוסף נוצרים לעיתים מצבים שעלולים לעכב או להקשות על הלידה, למשל מנח הפוך של העובר. לשם כך ישנן נקודות דיקור ייעודיות, המעודדות היפוך וסיבוב של העובר למנח ראש ונקודות דיקור המעניקות תמיכה למערכת החיסונית של האישה.
אין לידה הדומה ללידה אחרת, אפילו אצל אותה אישה שיולדת פעם שנייה או שלישית. הדיקור הסיני מסייע להשראת לידה שמתעכבת, לחיזוק רקמות החיבור המסייעות ללידה חלקה יותר ולתמיכה בבריאותה התקינה של האישה, הזקוקה לכל כוחותיה בכדי לעבור את התהליך הקסום אך המורכב הזה.

חששות של נשים הרות לגבי שימוש במחטים 

אחד מהחששות הנפוצים בנוגע לדיקור בהריון, הוא המחטים עצמן, אשר עלולות לעורר פחד מכאב או מפגיעה בעובר שברחם. במידה ואישה הרה שוקלת לקבל טיפול בדיקור, ראשית כל חשוב להדגיש בפניה שלא רק שדיקור סיני אינו מסוכן עבורה, אלא שהוא בוודאי שלא חודר את שכבות העור ומכאן שהעובר נשאר מוגן לחלוטין. מדובר במחטים שהן חד פעמיות ואינן מועברות בין מטופלת אחת לאחרת, כלומר הן סטריליות ובטוחות לשימוש. פעולת הדיקור איננה כואבת – מדובר במחטים דקיקות ביותר שאינן מותירות פצעים כלשהם, לכל היותר תרגיש האישה עקצוץ או דגדוג קל, כך שאין כל מניעה לקבל טיפול שכזה בזמן ההריון. 

האיזון של אנרגיית הצ'י של האיברים אשר מושג בסיומו של טיפול בדיקור – וכן השיפור המשמעותי בהרגשה, בוודאי יפתיעו חלק מהנשים שהתלבטו בתחילה האם לקבל טיפול בדיקור או שלא. במקביל, הם גם הגורמים שמניעים את אותן נשים להמליץ על קבלת טיפול דומה, לכל אישה הרה שאיננה מרגישה טוב.

דיקור סיני ורפואה משלימה לאחר הלידה

הכותב הוא  אורן זיו  מטפל ברפואה סינית משנת 1998.

דיקור סיני להריון לפי חודשים

הקשר בין דיקור סיני והריון

הקשר בין דיקור סיני להריון

הקשר בין דיקור סיני להריון מחקר ישראלי מצא : רפואה סינית מסייעת לטיפולי פוריות מחקר ישראלי חדש מצא שטיפול ברפואה סינית  דיקור סיני וצמחי מרפא

קרא עוד »
השליש השלישי של ההריון

השליש השלישי להריון

השליש שלישי של ההריון דיקור סיני בהריון כיצד דיקור סיני יכול לעזור לתופעות שמאפינות את השליש השלישי להריון השליש השלישי של ההריון יכול להיות קשה

קרא עוד »
דיקור סיני בהריון

השליש הראשון להריון

השליש הראשון דיקור סיני להריון לפי שבועות וחודשים    כשאת מגלה שאת בהריון, את מתחילה לתכנן את ההיריון שלך שבוע אחר שבוע. בכל יום יתכן

קרא עוד »

שלחו הודעה