דיקור יפני

דיקור היפני נקרא גם – רפואה יפנית ואקופנטורה יפנית

החשיפה של הרפואה הסינית ביפן

במאה ה-6 לספירה החלה הרפואה היפנית, דיקור יפני על ידי נזירים-רופאים שהגיעו מסין ליפן והביאו איתם את הידע של הרפואה הסינית והדיקור הסיני. באותה תקופה התרבות הסינית נחשבה מפותחת ונעלה מהתרבות היפנית . ממשלת יפן בנתה ופיתחה בתי חולים בצמוד למקדשים בודהיסטים וביקשה מהנזירים לנסוע לסין על מנת להביא ידע נוסף.

נזירים מביאים ידע מסין ליפן

נזירים-רופאים יפנים אשר נדדו בין יפן וסין למן המאה ה-6 הביאו איתם את הידע של הרפואה הסינית ליפן .הממשל ביפן תמך ועודד נזירים אלו לחזור לסין על מנת ללמד מן הידע שהיה לאמפריה הסינית, שבאותם שנים היתה מפותחת משמעותית משכנתה ביפן. במקביל בנתה ופיתחה הממשלת ביפן בתי חולים בצמוד למקדשים הבודהיסטים בכדי לאפשר לנזירים לטפל ולהתאמן בידע הרפואי שרכשו בסין

.ההתפתחות העצמאית של הרפואה היפנית

במשך השנים קמו בתי ספר עצמאיים ללמוד אקפונטורה ביפן, ובמקביל המשיכה זרימת הידע של הדיקור מסין ליפן.
מתיחות פוליטית שנוצרה בין סין ויפן במאה ה-9 הביאה בצורה הדרגתית להפסקת משלחות הנזירים, ארוע שגרם לנזירים היפנים לפתח ולשכלל
את הרפואה הסינית. תקופה זו מסמלת את תחילת ההתפתחות העצמאית של הרפואה היפנית והתבדלותה מהרפואה הסינית הקלאסית. הרפואה היפנית התפתחה מתוך מקצועות טיפול המגע – השיאצו , האנמה והאנפוקו, כאשר האנמה ואנפקו היו מיעודים למטפלים עיוורים בכדי לספק להם תעסוקה.

יפן מסתגרת

במאה ה- 12 יפן סגרה את שעריה לעולם והתנתקה מהעולם  זאת היתה התקופה שהרפואה היפנית החלה להתפתח באופן עצמאי ושונה מהרפואה הסינית. במשך 200 השנים בהם יפן היתה מסוגרת הרפואה היפנית התפתחה לכיון של מגע שנבע מאמפוקו והאלמה .באותם שנים התפרצה מחלת הסיפילס ביפן שאחת מתופעות הלוואי שלה היא עיורון. כ 20%  מהאוכלוסית יפן באותה תקופה היו עיוורים שלא מצאו עבודה לפרנסתם, אחת הדרכים של המממשל היפני לשלב את העיוורים בשוק העבודה היה ללמד אותם לעסוק במקצועות הטיפול והמגע -שיאצו, ואקופנקטורה. עד היום יש אחוז גבהה של עיוורים שעוסקים בדיקור יפני ובמקצועות המגע ביפן.

העיוורים קיבלו בלעדיות על הרפואה הסינית, הם לקחו את הרפואה היפנית למקום שלא היה קיים כמותו ברפואה הסינית. בגלל עיורונם החושים האחרים ובמיוחד חוש המגע שלהם פותח לרמה גבוהה ביותר. אבחנת הדופק שונתה משמעותית לעומת האבחנה הסינית המסורתית, אבחנות גוף, ובטן, נכנסו כאבחנה העיקרית.אבחנת הלשון נזנחה לחלוטין.
עיקר תשומת הלב הופנתה לספר nan jing ספר המתמקד בחמשת האלמנטים ומציע טכניקות דיקור שונות בשונה מ ה – su wen  & ling shu  שמכיל טקסטים מורכבים להבנה .

חשיפה למערב

בתקופת אדו במאה ה 16-17  יפן קיבלה החלטה להתקרב לעולם המערבי, החלו קשרי מסחר בעיקר עם הולנד, וכך החלו להיכנס השפעות מערביות ליפן . היפנים ניצלו את זה בכדי לשלב את הידע של הרפואה המערבית עם הידע שכבר הצטבר ברפואה היפנית.

במאה ה-19 קיסר יפן הוציא את הרפואה היפנית מחוץ לחוק כחלק מנסיון להתקרב ולהדמות למערב. באותם שנים הרפואה המערבית שלטה ביפן, ורק רופאים הורשו להשתמש בצמחים.

אבחנה בדיקור היפני

לעומת הדיקור הסיני, בו מאבחנים בעזרת תשאול בדיקת דופק ובדיקת לשון, האבחנה ברפואה היפנית מתבצעת על פי אבחנת הרה ואבחנת גוף. הבדיקה נעשית באמצעות מישוש ולחיצות עדינות באזורים שונים של הבטן וכל אזור שמרגיש רגיש או כואב מסומן. בהדרגה, עוברות הלחיצות לנקודות מרוחקות מהבטן ובודקים אם הרגישות נעלמה. העלמות הרגישות מעידה על כך שזוהי הנקודה הנכונה – ותהליך הריפוי מתחיל.הדיקור היפני משתמש באבחון הגוף והרפלקסים ככלי עיקרי לאבחון וטיפול. במהלך הטיפול נבדוק ונראה לא פעם שינוי במצב הרפלקסים כתוצאה מהטיפול שכולל דיקור ומוקסה .רפלקסים(אזורים רגישים בגוף)הם אינדיקציה לאיזון הגוף והנפש. צורה זו של טיפול יוצרת מערכת של משוב מיידי בין המטפל למטופל וכול זאת מבלי שהמטופל יבין דבר ברפואה יפנית. המטופל חוווה ומרגיש שאזורי ראפלקס שכאבו אך לפני מספר דקות אינם רגישים עוד והוא וגופו מבינים שהתחיל תהליך חיובי בגופו.

 

הבסיס לכל טיפול מוצלח בכל שיטה הוא יחסי אמון מלאים בין המטופל והמטפל.
זה מתחיל פשוט בשיחה.
לחצו על הכפתור וצרו קשר, ונבין בצורה הטובה ביותר איך אוכל לשפר את איכות החיים שלכם.

 

שימוש במחטים דקות

בדומה לדיקור סיני גם דיקור יפני משתמש במחטים ובאיתור נקודות המשפיעות על מערכות ואיברים שונים בגוף. הדיקור היפני מתמקד במציאת שורש הבעיה ורק בשלב השני מטפל בסימפטומים. זהו דיקור מדויק ויעיל מאוד אשר נעשה באמצעות מחטים דקות במיוחד (0.16 מ"מ) ובעזרת מוליך למחט,זאת בניגוד לדיקור הסיני בו משתמשים במחטים עבות יותר ועושים סיטמולציה (גירוי) חזק למחטים. המחטים הן חד-פעמיות, סטריליות לחלוטין ונזרקות מיד בתום הטיפול.
כל מטופל מקבל מחטים חדשות והן משמשות לטיפול בו בלבד. הדיקור היפני נעשה ע"י מחטים דקות במיוחד המצופות בסיליקון כדי למזער עד כמה שניתן את החדרת המחט.בשל היותו דיקור עדין מאוד, הן מבחינת עובי המחטים והן מבחינת החדירה השטחית של המחט, הדיקור היפני כמעט ואינו מורגש ולכן מתאים גם לתינוקות, לילדים ולאנשים הרגישים לכאב

כיצד מתבצע הטיפול בדיקור יפני?

לאחר בדיקה ואבחון, מחדיר המטפל את המחטים הדקות והעדינות למספר נקודות בגוף. המטפל מוציא את המחטים כעבור כעבור מספר דקות, בהן שוכב המטופל על מיטת טיפולים. ניתן לעשות את הטיפול גם בישיבה.

תהליך האבחון והתשאול

לעומת הדיקור הסיני, בו מאבחנים בעזרת תשאול בדיקת דופק ובדיקת לשון, בדיקור היפני מאבחנים גם באמצעות בדיקת הבטן (הרה Hara). הבדיקה נעשית באמצעות מישוש ולחיצות עדינות באזורים שונים של הבטן וכל אזור שמגיש רגיש או כואב מסומן. בהדרגה, עוברות הלחיצות לנקודות מרוחקות מהבטן ובודקים אם הרגישות נעלמה. העלמות הרגישות מעידה על כך שזוהי הנקודה הנכונה – ותהליך הריפוי מתחיל.

טיפול במוקסה יפנית 

המוקסה היא צמח לענה שעובד וטוהר והיא מהוה נדבך חשוב מאוד בדיקור היפני. ברפואה יפנית ישנם שני סוגי מוקסה: מוקסה ישירה ומוקסה על מחט. בטיפול במוקסה הישירה המטפל ממולל את הצמח ועל מנת להפכו לגרגר קטן אותו שמים על נקודות הדיקור כשבינו לבין העור מורחים משחה העשויה גם היא מצמחים. את גרגר המוקסה מדליקים וכשהוא נוגע בעור הוא יוצר תחושת עקצוץ. המוקסה הישירה אפקטיבית מאוד משום שהיא מעלה את רמת כדוריות הדם הלבנות ומחזקת את המערכת החיסונית. בנוסף, המוקסה יוצרת גירוי עצבי המחזק את פעולת הדיקור. החום של המוקסה גורם לגוף להפריש חומרים נוגדי דלקת. המוקסה על מחט (קיוטו שין) היא מוקסה שמולבשת על מחט הדיקור ומחממת אותה ואת השריר שהמחט נעוצה בו. פעולת החימום הזו עוזרת למצבים של פגיעות שריר ושלד.

 

רוצים לנסות את הדיקור היפני כדי לפתור בעיה בריאותית שמציקה לכם? השאירו פרטים בטופס הבא ואחזור אליכם תוך זמן קצר.

 

נקודות בשימוש הדיקור היפני הממוקמות במיקום שונה מהמיקום בדיקור סיני

LU5, LIV4

SP-3.2- נמצאת מאת אחרי SP3, מחליקים עם האצבע למי שיש סכרת, טחול חלש, לחות נראה ממש גוש דבוק בנקודה. במקרה זה זו נקודת הטיפול הראשית. דיקור עם כיוון המרידיאן, לעתים הדיקור כואב. בד"כ בשמאל יותר כואב

נקודות בשימוש בדיקור היפני במיקום דומה למיקום בדיקור סיני

LIV3, KID3, KID6, SP9

מטפלים מפורסמים ברפואה יפנית
פוקושימה קודו-

מטפל עיוור, בתחילת המאה ה- 20 פיתח את הטויו-הארי. ושיטות מרידיאניות נוספות והטויו-הארי הם הבסיס לרפואה היפנית כיום. הטויו-הארי זוהי השיטה הנלמדת בכל העולם כרפואה יפנית.

Master Nagano

מסטר נגנו- מטפל עיוור, נולד לפני מלחמת העולם השנייה. נאגנו נשבע להגיע להישגים עבור חבריו שמתו במלחמה. גם בתוך הטויו-הארי הוא נחשב ביזארי. הוא פיתח טיפולי שורש שנחשבים למהפכניים במערב וגם ביפן. נאגנו לא השתמש בטיפולים סימפטומטיים. הוא אמר שאם נגיע לשורש ומשהו בו יזוז – בדרך כלל מן השורש זה יגיע לענפים. טיפולים סימפטומטיים יחסכו לגמרי.

Master Manaka

מסטר מנקה- מנקה היה רופא מערבי שנכנס לעולם הרפואה הסינית. הוא התפרסם ביפן על פיתוח Ion Cords – התקן פולארי עם קרוקודילים בקצה. יש חוט עם דיודה (רכיב אלקטרוני שנפתח שיש עודף בצד אחד לצד השני – העברת עודף אל החסר). מאנאקה פיתוח דיודות שעובדים עם הזרמים הזעירים שעובדים עם הגוף. הוא פיתח את השיטה בכדי לטפל בכוויות. כל העודף של היונים החיוביים מועבר מבחינה חשמלית לנקודות דיקור.

מאנאקה פיטח שיטה שלמה קלה מאוד לאבחון ויישום בטיפול בשמונת המרידאנים המיוחדים. השיטה מבוססת כולה רק על אבחנות גוף. הוא למד את המסלולים הפנימיים והאברים הפנימיים – ניסוי ותהייה על אלפי פציינטים. השיטה מדויקת בצורה מדהימה. דרך אבחנת גוף אנו מטפלים באמצעות מחטים ו- Ion Cords. אבחנות הגוף משתנות בצורה מהירה מאוד.

Master Kawai

מסטר קאוואי– קוואי היה תלמידו של מאנאקה. התרומה הגדולה של קאווי היא שהוא הקפיץ את רמת השימוש בדיודות מעלה. נחשב למלך הצעצועים של הרפואה היפנית. קאווי המציא המון טיפולים סימפטומטיים. הוא לקח את השיטה של מאנאקה לטיפול ואבחון במרידיאנים המיוחדים הוא עשה אותה עוד יותר קלה ופשוטה. הוא אמר שהאוכלוסייה היא Wei או Qiao. הוא פיתח שני טיפולים – טיפול Wei או Qiao כטיפול שורש. לאחר מכן, הוא עושה טיפול סימטומטי.

Kiiko Matsumoto

קיקו מטצסומוטו-קיקו למדה משלושה מאסטרים עיקריים, ממסטר נאגנו ממאנקה וממסטר קואי. תרומתה העיקרית של קיקו לרפואה היפנית היא האנלוגיה שמצאה בין אבחנת הדופק לאבחנת הבטן.היא לקחה כל אבחנת דופק, עם טיפול לאותו דופק, מצאה את אבחנת הבטן התואמת לחלוטין המתאימה לאותה אבחנת דופק. היתרון של השיטה – יש משוב מיידי מהמטופל. אנו מוצאים אבחנת גוף – כל הזמן העבודה עם הפציינט – גם אנו מרגישים אותו וגם הפציינט מרגיש אותו.

Isaburo Fukaya

יסבורו פוקאיה (פוקאיה)- בזמן מלחמת העולם השנייה, התפרסם פוקאיה ביפן בכך שלא טיפל כלל במחטים אלה פיתח טכניקות למוקסה ישירה וטיפל רק בהן. יש לציין שביפן יש רישום נפרד למטפלים בדיקור ומוקסה ישירה. הוא השתמש במה שנקרא מוקסה גולד. המוקסה גולד מטעינה את נקודות הדיקור ולא מחממת אותם. נחשב לאחד המטפלים החשובים ביפן

ד"ר אוסמו איטו

בעל חברת מחטים וציוד רפואה סינית. בשנות ה- 60 היה מטפל מן השורה. הוא היה מדקר ואוסטאופט. באיזה שלב בגלל הידע הרב שהיה לו הוא הבין את מגבלות כל שיטה. הוא הבין שאם מטפלים במישהו דרך דיקור – אנו מצליחים לאזן אותו אנרגטית, אבל יהיה עדיין חוסר איזון מבני. אותו חוסר איזון יחזיר את האדם לבעיה שלו. גם להיפך תופס. אם נשאיר חוסר איזון ברמה המבנית או אנרגטית – אותו חוסר איזון יגבר וישפיע על השני. ד"ר איטו דילג מעל הפער הזה על ידי פיתוח שיטה של מגנטים במרידיאנים המיוחדים. ניתן לשלוח מטופלים הביתה עם מגנטים. טיפולים בכאב מאוד יעילים בעזרת מגנטים. זו שיטה שמאוד דומה לשיטתו של מאנאקה. שיטתו של איטו עוסקת בעיקר בבעיות שלד ועמוד שדרה.

מושגים בסיסים ברפואה יפנית- דיקור יפני
צי

צ'י הוא מושג בסיסי ברפואה היפנית והוא לקוח מהרפואה הסינית.
התרגום הקרוב ביותר שיש לנו ל צי הוא 'אנרגיית חיים'.
צ'י הוא מה שמבדיל בין החיים למתים.
היפנים פחות התענינו במה הוא הצי ויותר בשאלה מה הוא עושה.
צ'י מאפשר את הכל,הוא מאפשר שינוי.
דיקור יפני הוא אמצעי של שליטה בזרימת הצ'י.

צמחי מרפא קאמפו

אחת מצורות הטיפול הנפוצה ביותר ביפן  היא ברפואת צמחי מרפא הקאמפו.
צמחי מרפא שונים משפיעים על האיברים והמרידיאנים  המחוברים אליהם.
תרופות צמחיות אינן מיוצרות רק מצמחים הם עשויים להכיל גם חלקים של בעלי חיים מיובשים. הצורה הפשוטה ביותר של רפואת צמחי מרפא היא האוכל שאנחנו אוכלים. ביפן הייתה מודעות חזקה למזון, לצמחי מרפא ואורח חיים.

שיאצו יפני (סוג של עיסוי בנקודות הדיקור והמרידיאנים),

ההבדלים בין הרפואה המערבית לדיקור יפני

בבתי הספר המערביים לרפואה חלקי הגוף נבדקים ומטופלים בנפרד.
בבתי חולים יש מחלקות נפרדות לכול איבר מחלקה ללב קארדיולוגיה  מחלקה לכליות נפרולוגיה ועוד….
הדיקור היפני מבוסס על הרפואה הסינית והוא הוליסטי, כלומר יש התייחסות לגוף כולו כיחידה אחת והגוף מטופל כיחידה שלמה.
הרפואה היפנית רואה את הדברים בהקשר רחב יותר.
כל חלק בגוף נתפס כהשתקפות של המכלול כולו ומסתכלים על הגוף והנפש ועל הקשר בין שניהם.

המטפל הסיני בוחן את הקשורים בין הגוף והנפש ובין הרוח והסביבה בה  חי המטופל.
רק אחרי שהוא מבין את הקשרים הללו הוא יכול להבין כיצד נוצרה מחלה ואיך לטפל בה.

 

צפו בסירטון המסביר מה ההבדל בין דיקור סיני לדיקור יפני

תפקוד של נקודות דיקור יפני

שם הנקודה מיקום הנקודהתפקוד הנקודהתמונה
Bl 7 על הקרקפת, 4.0 cun מאחורי קו השיער הקדמי, 1.5 cun לרוחב לקו האמצעדיכאון, בעיות עיניים, היסטריה, נדודי שינה, בעיות באףדיקור יפני
BL 10 על העורף, בשקע בגבול הצדדי של שריר הטרפז, בתוך קו השיער האחורי, 1.3 צון לטראלית לקו האמצע.דיכאון, בעיות עיניים, היסטריה, נדודי שינה, בעיות באףדיקור יפני
ST 19 על הבטן העליונה, 6 צון מעל מרכז הטבור, 2 צון לרוחב הקו הקידמי אמצעי.כאבים של אבני מרה, בחילות-הקאות, כאבי בטןדיקור יפני
LI 2 כאשר יוצרים אגרוף רפוי, נקודה זו נמצאת בצד הרדיאלי של האצבע המורה, בשקע המרוחק למפרק המטקרפו-פלנגי.שעורה עם מוקסה ישירה עצירות לילדיםדיקור יפני